Wiem, że oglądanie filmów o ciężkich i nieuleczalnych chorobach to specyficzna forma masochizmu, i że nie każdy się na to zdobędzie. Niemniej problem choroby Alzheimera zasługuje na uwagę.
Choroby neurodegeneracyjne to ciężkie i nieuleczalne schorzenia, nazywane potocznie otępieniami. Są powodowane najczęściej wyniszczaniem struktur mózgu i utratę funkcji myślowych. Najczęściej otępienie kojarzy się z zaawansowanym wiekiem. Jak można zobaczyć w filmie, nie zawsze jest to reguła.
Still Alice (polski tytuł Motyl. Still Alice- nawet nie skomentuje żałosności tej innowacji) to film o osobie w kwiecie wieku, bardzo dobrze wykształconej, inteligentnej i cały czas ćwiczącej swój mózg, która nagle dowiaduje się, że zapadła na chorobę Alzheimera.
Tytułowa Alice cierpi na chorobę dziedziczną, która objawia się wczesnym i bardzo szybko postępującym otępieniem. Jak możecie się spodziewać dla wykładowcy uniwersyteckiego to jeden z najgorszych wyroków z możliwych. Jak twierdzi sama Alice, wolałaby mieć raka, którego się spodziewała.
Wiele mówi się o tym, że ćwiczenia mające poprawiać pamięć, koncentrację i funkcje językowe mogą opóźnić wystąpienie pierwszych objawów. Niestety w przypadku choroby dziedzicznej, na niewiele się to zdaje. Pierwszymi objawami, którą mogą wystąpić nawet wiele lat przed zdiagnozowanie choroby Alzheimera, są pogorszenie umiejętności uczenia się i pogorszenie się pamięci krótkotrwałej.
Postępująca choroba zaczyna upośledzać również pamięć długotrwałą, funkcje językowe, ruchowe, a w końcu funkcje życiowe, co prowadzi do śmierci.
Choroba Alzheimera jest niestety nieuleczalna, jest jednak jedną z chorób, w sprawie której prowadzi się najwięcej badań klinicznych. Niestety do tej pory nie udało się ustalić jednoznacznie przyczyn powstawania choroby. wiadomo, że jedynie niewielki odsetek choroby wiąże się z bezpośrednim podłożem genetycznym. Istnieją również przesłanki wskazujące na pewne predyspozycje do wystąpienia choroby, które mogą być dziedziczone.
Pokój chorego na Alzheimera, mający wzmagać stymulować wszystkie zmysły |
Nie wiadomo, jaka jest rola czynników środowiskowych, jednakże jak wskazuje mapa zachorowań, największy odsetek chorych występuje w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii. Zaś szokująco dużo przypadków (wiecej niż 250 na 100 000 mieszkańców) odnotowano w Finlandii. Prognozuje się, że do 2050 roku na chorobę będzie cierpieć 1 na 85 osób.
Temat jest bardzo trudny ale ważny. Film Still Alice pozwala zrozumieć, że cierpiący na Alzheimera to ci sami ludzie, nawet jeżeli tracą po kolei wszystko co wiąże się z naszym człowieczeństwem. Nie bez powodu Julian Moor za swoją rolę Alice otrzymała Oscara.
P.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz