Każda babcia i każda mama wiedzą: rumianek jest dobry na wszystko, mięta po golące, a meliska przyda się w nowej pracy... Dzisiaj, w związku z tą całą jesienią, napoje, które zwykliśmy nazywać herbatą, chociaż na krzewie herbacianym nie wyrosły!
O kawie (-->TU) i o herbacie (TU<--) wiemy już co nie co. Każdy jednak z nas, czasami, sięga po napary pochodzące z zupełnie innych, rodzimych i egzotycznych, roślin. Dowiedzmy się więc czegoś więcej.
Zacznijmy od tego, że podstawowe ziołowe susze jesteśmy w stanie zakupić niemal wszędzie. Te bardziej wyszukane nabędziemy w wyspecjalizowanych zielarniach (coraz ich więcej w dużych miastach) lub oczywiście w internecie.
Yerba Mate, oryginalne naczynie z tykwy do jej przyrządzania oraz sprytna słomka z sitkiem sprzyjająca konsumpcji tego zawiesistego naparu |
Czyli liście ostrokrzewu paragwajskiego. Słowo „yerba” z języka hiszpańskiego oznacza trawę, a „mate” z języka keczua tykwę. Do sporządzania naparu używa się liści suszonych albo prażonych. Napar z tych pierwszych jest słodko- cierpki, po uprażeniu nabywa lekko dymnej nuty.
Indianie otaczają Mate kultem i włączają w krąg magicznych obrządków. Popijanie zielono- brązowego naparu było punktem kulminacyjnym każdej indiańskiej uroczystości. Napar tłumi głód i orzeźwia. Zawiera kofeinę i teobrominę, które wpływają pobudzająco na układ nerwowy a także minerały (żelazo, fosfor, potas, sód, wapń i magnez) i witaminy (B1,B6 oraz C). Dzięki swoim właściwościom sprzyja odchudzaniu.
Rumianek
Rumianek, do przygotowania naparu stosuje się koszyczki kwiatowe razem z płatkami. Jeżeli uważacie, że wiecie, jak wygląda rumianek, zachęcam do samodzielnych zbiorów. |
Rooibos
Rooibos- susz oraz napar |
Świeże liście mięty |
Kolejny spożywczy hit dostępny nie tylko w każdym sklepie, ale również gęsto porastający okolice jezior, bagna i ogrody.
O tym, że napar z mięty świetnie gasi pragnienie i doskonale orzeźwia, wiedzą wszyscy. O tym, że
łagodzi niedogodności żołądkowe i pomaga w trawieniu, też wiedzą wszyscy potrzebujący. Mięta to kolejny cud natury dostępny dosłownie od ręki. Mentol zawarty w tym ziele, ma działania odkażające, przeciwwirusowe i przeciwbólowe, garbniki działają ściągająco, a goryczki wspomagają trawienie. Ponadto mięta zawiera karoten, rutynę, witaminy A i C, a także pierwiastki: żelazo, magnez, wapń, potas. Najlepiej pić napar ze świeżych liści. Rośliny w doniczkach można nabyć w supermarketach.
Lapacho
Kwitnące drzewo lapacho, chciałoby się mieć takie w ogrodzie! |
Lapacho, kora, z której gotuje się zdrowotny wywar |
Pokrzywa
Napar przygotowany z liści. Wiosną i latem warto pofatygować się by zebrać je samodzielnie, zimą wystarczą te suszone |
przyrządzać z nich wywar, ale również stosować zamiast sałaty. Pokrzywa ma właściwości antybiotyczne, jej napar działa uspokajająco i pomaga walczyć z alergiami.Pokrzywa działa moczopędnie i przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie. Jej picie pomaga oczyścić organizm z toksyn. Zawiera makro- i mikroelementy: magnez, fosfor, wapń, siarkę, żelazo, potas, jod, krzem i sód, oraz witaminy: A, K, B2, C.
Miodokrzew- sfermentowane i ususzone łodygi, liście i kwiaty |
Nazywany inaczej honey bush, nazwa wzięła się od żółtych, miododajnych kwiatów pochodzących z
Gór Przylądkowych w Afryce Południowej. Istnieją 23 gatunki tej rośliny lecz wykorzystuje się tylko dwa z nich. Fermentacji poddawane są liście, łodygi i kwiaty. Zbiory odbywają się wiosną. Honey bush zawiera wiele mikroelementów, takich jak jod, magnez, potas, wapń, a także witamin. Dzięki zawartym w niej naturalnym przeciwutleniaczom obniża ciśnienie we krwi zmniejsza też poziom cukru i cholesterolu. Ma działanie antywirusowe i przeciwgrzybiczne, łagodzi stany zapalne skóry. Nie zawiera kofeiny i nie działa pobudzająco. Podawana na zimno jako herbata mrożona działa orzeźwiająco. Napar ma żółtoczerwony kolor, oraz świeży kwiatowo-owocowy smak.
Oczywiście, powyżej wymienione cuda natury nie wyczerpują katalogu magicznych ziołowych mieszanek. By wymienić tylko, dziką różę, kardamon, echinaceę, liście jeżyny, rozmaryn, lawendę, imbir, hibiskus, ostropest, głóg, szałwię, melisę i wiele, wiele innych.
Macie taki wybór, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie! Możecie miło spędzić czas z kubkiem w dłoni i jeszcze cieszyć się zbawiennymi efektami medycyny naturalnej!
Enjoy! (cieszcie się!)
P.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz