Symbolu @ używamy w codziennym życiu coraz częściej. Odkąd komputery wkroczyły na arenę historii, a już na pewno od momentu powstania internetu tajemniczy symbol @ nie przestaje nas prześladować.
Znak @ nie jest nowym wynalazkiem. Znany był już w średniowieczu, jako ozdobnie pisana litera 'a', skrót od łacińskiego 'ad' i oznaczenie jednostki wagi 'arroba'.
Zachował się, jako symbol handlowy i był często używany przez księgowych zapis:7 kg jabłek @1zł oznacza, że każde kilo kosztuje złotówkę. Łacińskie 'ad' oznaczy 'przy', 'w' lub 'do' i często jest w tym znaczeniu używane na portalach społecznościowych, zazwyczaj bez głębszej refleksji dlaczego tak się dzieje.
Wielką karierę @ zrobiło od momentu upowszechnienia się poczty elektronicznej. Jej twórcy szukali rzadko używanego symbolu, który mógłby posłużyć do separowania nazwy nadawcy od nazwy serwera. Szczęśliwie symbol @ co najmniej od 1900 roku umieszczany był na klawiaturach maszyn do pisania, skąd później przeskoczył na klawisze komputerowe.
Zabawne są nazwy nadawane symbolowi w różnych językach. Kraje anglojęzyczne w ogóle nie posiadają nazwy dla tego znaku i jest on określany poprzez swoje znaczenie czyli 'at' (od łacińskiego ad). Hiszpanie, Portugalczycy i Francuzi od razu skojarzyli symbol z używaną w tamtych rejonach od czasów średniowiecznych jednostka miary 'arrubas' i tak właśnie wołają na @.
Jednak pozostali ludzie mieli zgoła inne pomysły...
Najczęściej symbol kojarzył się z małpami, nie tylko w języku polskim. Bywa ona nazywany po prostu małpą, małpką, małpim uchem...
...a czasem małpim ogonkiem.
Czesi kojarzą znak @ z zawiniętym śledziem... dlaczego by nie?
Indonezyjczykom przypomina żółwia, choć trzeba trochę się wysilić, by dostrzec podobieństwo...
Po hebrajsku oznacza zaś ślimaka. Nie wiedzieć czemu Finowie uważają go za kota, a grecy za kaczuszkę;
Szwedom przywodzi na myśl ucho słonia, Duńczykom zaś ogon świni, a jak zwykle oryginalni Rosjanie myślą, że @ jest psem.
Jak zauważyliście, znak najczęściej kojarzony jest ze światem zwierząt. Wyjątkowi Turcy nazywają go jednak różą, a Węgrzy mylą ze struclą (chociaż równie chętnie przezywają go larwą). Wiele narodów utożsamia go z greckim znakiem 'alfa', a kilka innych uważa za 'a' z ogonkiem.
Jak widzicie, znak @ łatwiej jest zapisać niż wypowiedzieć. Od dziś możecie spać spokojnie. Wygląda na to, że określenie 'małpa', podobnie jak każde inne nie ma żadnego poważnego uzasadnienia, poza tym, że znak @ może faktycznie przypomina to zwierzę. Warto przynajmniej wiedzieć co piszecie.
P.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz