Nie ważne, czy ją kochacie, czy niekoniecznie, oliwka jest jedną z najważniejszych roślin w kulturze europejskiej. Stawia się ją na równi z winoroślą, jako symbol podporządkowania świata przyrody człowiekowi i jego rolniczym nawykom.
Drzewo oliwne, którego wiek szacuje się na 1500 lat |
Drzewa oliwne uprawiane są w Europie od kilku tysięcy lat. Od jak dawna, dokładnie nie wiadomo, szacuje się, że te cenne drzewa zaczęto otaczać troską na terenie Mezopotamii 7 tysięcy lat temu, podczas gdy znajdowane są dowody obecności oliwek w diecie naszych przodków sprzed 6 tysięcy lat. Wiadomo jednak, że handel produktami pochodzącymi z drzewa oliwnego był jednym z filarów rozwoju starożytnego świata.
Starożytna Grecka waza z wyobrażeniem gaju oliwnego i jego pracowników |
Oliwki oraz srebrno-zielone gałązki z drzewa oliwnego |
Oto co pozyskujemy z drzewa oliwnego:
Oliwki zielone i czarne
Są uprawiane na jednym drzewie, a ich barwa zależy od stopnia rozwoju. Młode owoce są oczywiście zielone, w sposób naturalny lub sztuczny, mogą przebarwić się na ciemniejsze odcienie- czerwony, brązowy lub czarny. Nie próbujcie oliwek prosto z drzewa. Świeże owoce zawierają mnóstwo goryczy i smakują paskudnie. By nadawały się do konsumpcji muszą przejść proces fermentacji i w takiej formie sprzedawane są na całym świecie.
Bazar z rozmaitymi gatunkami oliwek |
Czyli oliwa, ta najcenniejsza i najkorzystniejsza dla zdrowia pozyskiwana jest na zimno w wyniku tłoczenia (extra virgin). Oliwa z pierwszego tłoczenia jest bardzo aromatyczna, posiada szlachetny gorzkawy smak, doskonale podkreślający smak potraw. Właśnie ta specyficzna cecha budzi niechęć wielu użytkowników, którzy wbrew zaleceniom dietetyków i lekarzy rezygnują ze spożywania tego drogocennego produktu. Oliwa z pierwszego tłoczenia powinna być spożywana na zimno. W sposób chemiczny lub pod wpływem wysokich temperatur pozyskuje się oliwę z wytłoczyn, która pozbawiona jest charakterystycznego smaku ale za to lepiej nadaje się do smażenia potraw. W przeszłości, olej z oliwek, nie tylko stanowił doskonały pokarm, ale również używany był do oświetlania i ogrzewania w lampkach oliwnych znanych na przykład z Biblii.
Oliwa z oliwek |
Jest rzadkie i bardzo drogie. Drzewa z których się je pozyskuje mają wielką wartość rolniczą, rosną bardzo powoli i nie grzeszą rozmiarami. Niemniej w sklepach znajdziemy drobne produkty wyposażenia, takie jak deski, miski, przyrządy kuchenne. Drewno oliwne jest przepiękne, posiada olbrzymie i efektowne słoje i szlachetny kolor. Jak by tego było mało, jest bardzo twarde i odporne na wysokie temperatury.
Deska kuchenna z cennego drewna oliwnego |
Jak przystało na tak cenną roślinę, każda jej część znalazła sobie jakąś niszę. Liście oliwne, oprócz znaczenia symbolicznego (używano ich do dekoracji, jako element stroju) wykorzystywane były od czasów starożytnych w medycynie. Egipcjanie wierzyli, że wyciąg liści pomaga walczyć z chorobami i daje energię. Dziś wiemy, że substancje zawarte w liściach pomagają stabilizować ciśnienie krwi, wzmacniają odporność organizmu. Okazuje się, że goryczki zawarte w liściach i owocach (mają chronić je przed szkodnikami) mogą pomóc w walce z grzybami, bakteriami, pasożytami i wirusami. Wyciąg z liści stosowany był na przykład do walki z grypą i malarią. Ekstrakt jest często wykorzystywany w kosmetologii.
Liście oliwne w pierwszym tle, w dalszym, liczące 2000 lat drzewo w Czrnogórze |
Bogactwo tłuszczów nienasyconych
Ten rodzaj tłuszczu jest najbardziej korzystny dla naszego zdrowia. Cudownie wpływa na układ krążenia, jak również obniża poziom cholesterolu we krwi.
Kobiety w ciąży
Udowodniono, że częste spożywanie oliwy w trakcie ciąży i karmienia piersią, pomaga uchronić noworodka przed występowaniem alergii oraz związanej z nimi astmy oskrzelowej
Dla przewlekle chorych
Oliwa posiada właściwości przeciwzapalne. Jest polecana, jako składnik diety dla osób zmagających się z przewlekłymi chorobami, na przykład Alzheimerem, cukrzycą, stwardnieniem rozsianym.
Przeciwutleniacze
Oliwa zawiera mnóstwo antyoksydantów w postaci witaminy A i E. Ich przyjmowanie wspomaga organizm w walce z nowotworami, zakrzepami lub miażdżycą.
Na mocne kości
Oliwa zawiera witaminę D, która pomaga regulować gospodarkę wapnia w organizmie. Przyjmowanie oliwy pomoże nam cieszyć się zdrowymi kośćmi, a dzieci może uchronić przez krzywicą.
Na zdrową skórę i włosy
Oliwa jest doskonałym środkiem do pielęgnacji skóry. W związku z tym, że nie zawiera środków chemicznych, może być stosowana bez ograniczeń. Zawarta w niej witamina F nawilża skórę i przyspiesza regenerację naskórka. Oliwę stosuję się jako bazę do domowej roboty kosmetyków- kremów, masek i pilingów. Stosowanie tego środka zapobiega starzeniu się skóry. Ponadto oliwa zawiera naturalny filtr UV.
Mnie do oliwy nie trzeba przekonywać. Jej ceny nie są już tak wysokie, jak kiedyś i bez problemu dostanie dobrej jakości oliwę z pierwszego tłoczenia w lokalnym dyskoncie. Nie wspomnę nawet o doskonałym smaku oliwek, choć, trzeba przyznać, nie jest łatwo wybrać produkt smaczny i korzystny cenowo jednocześnie.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz