Strony

wtorek, 6 września 2016

Meteopatia, czyli dziwna przypadłość naszych czasów

Żyjemy w kraju, w którym co druga osoba twierdzi, że pogoda ma wpływ na jego stan fizyczny. To tak powszechny pogląd, że przyjmujemy go bez zastanowienia. 


Co ciekawe meteopatia to wymysł XX wieku. W latach 60 w Polsce zaczęły powstawać pierwsze prognozy pogody zawierające biomet, czyli skalę wpływu zjawisk atmosferycznych na dobre samopoczucie. Powszechny jest pogląd, że słoneczna, sucha i umiarkowanie ciepła aura, a także wysokie ciśnienie mają zdecydowanie pozytywny wpływ na nasze zachowanie.

Wcześniej nie negowano oczywiście, że drastyczne zmiany pogody, lub zjawiska ekstremalne mają wpływ na życie ludzi. Chłodne i wilgotne powietrze sprzyja infekcjom, a na przykład upały udarom. Meteopatia to jednak coś bardziej subtelnego. To przeświadczenie, że ciśnienie, wilgotność i temperatura mają wpływ na nasze samopoczucie, na nastrój i poziom energii. Problem polega na tym, że bardzo ciężko potwierdzić taki związek badaniami naukowymi.


Klasyczna Pani Grażyna cierpiąca na meteopatięKto z nas nie narzekał, że podczas chłodnych i deszczowych jesiennych dni traci energię niezbędną do funkcjonowania, jest senny i obolały. Wielu lekarzy i naukowców zgodnie twierdzi, że te objawy są jak najbardziej realne, tyle, że ich przyczyny już nie.

Prognoza biometeo, oparta na pomiarze ciśnienia, pomysł był dobry ale naciągany
Część badań zdaje się potwierdzać tezę, że na nasze samopoczucie psychiczne ma wpływ poziom nasłonecznienia. Jeżeli jest zbyt niski część osób może reagować spadkiem nastroju i narastającym pesymizmem. Tutaj właśnie jest pies pogrzebany. Taki przejściowy stan depresyjny może wywołać prawdziwie katastrofalną lawinę skutków. Poczucie zmęczenia, apatii i senności to tylko początek. Zaraz potem pojawić się mogą bóle głowy, a nawet migreny.

Oczywiście, tęcza i tornado też mogą człowieka wkurzyć!
Większość naukowców jest zgodna, że podstawą takich zjawisk może być hipochondria, problem polega na tym, że potrafią sobie wmówić naprawdę wiele i jeżeli nakłonią samych siebie do wiary w objawy meteopatii, to te objawy mogą się realnie objawić.
Ludzie, którzy dowiadują się, że ich stan nie ma podłoża fizycznego
Wykonywane eksperymenty polegały na zamknięciu uczestników w miejscu odciętym od informacji o prognozach i bez okien. Uczestnicy badania nie wiedzieli, czy danego dnia świeci słońce, czy pada deszcz oraz czy panuje niskie, czy wysokie ciśnienie. Okazało się, że badani nie byli w stanie przewidzieć aktualnej pogody bazując tylko na podstawie swojego samopoczucia.


Jednocześnie wiele zjawisk jest na tyle tajemniczych, że ciężko zabrać się do zbierania danych na ich temat. Na przykład wiele osób deklaruje, że zdarza im się cierpieć na bezsenność tylko w okresie bezpośrednio poprzedzającym pełnię księżyca. Bądź tu mądry, skoro księżyc faktycznie ma wpływ na zjawiska ziemskie, ale naukowcom nie udało się go do końca powiązać z bezsennością.

Dylemat pozostaje nierozwiązany, sam twierdzę, że pogoda ma znaczny wpływ na moje samopoczucie. Musimy przyjąć, że to prawda, tyle, że być może zjawisko ma charakter psychiczny.

Pozdrawiam Meteopatów.

P.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz