Strony

wtorek, 4 października 2016

Podręcznik podróżowania, cz. 1

Tak więc wróciłem, przywitała mnie paskudna, nieznośna jesienna aura. Ale dzięki podróżom nie jesteście skazani na sezonową depresję...


Przemieszczenie się, szczególnie po Europie stało się dosyć proste i nie bardzo uciążliwe. Mimo wszystko każda podroż jest dla mnie sporym obciążeniem psychicznym. Żeby ograniczyć stres warto stosować proste triki które ułatwią wam życie.

Planowanie
Spontaniczne podróżowanie... to nie dla mnie. By uniknąć niespodzianek (najczęściej nieprzyjemnych) warto dokładnie zaplanować podróż i sporządzić odpowiednie notatki.

-Lista rzeczy do zabrania (w tym te, które musimy kupić przed wyjazdem- począwszy od ładowarki i szczoteczki do zębów na lekach i ubraniach kończąc)

-Trasy dojazdu- absolutna konieczność szczególnie jeżeli podróżujesz za granicę, gdzie dostęp do internetu może być ograniczony. Warto zapoznać się z trasami dojazdów komunikacji miejskiej, rozważyć wybór taksówki i sprawdzić warianty oraz ceny biletów. W przypadku podróżowania samochodem zadbajcie o opracowanie najdogodniejszych tras. W każdym przypadku pobierzcie na swój telefon mapy offline za pośrednictwem aplikacji Google Maps. Dzięki temu oraz GPS nie będziecie w stanie się zgubić nawet nie mając dostępu do sieci.

-Ważne miejsca
Warto zawczasu oznaczyć na mapie najważniejsze obszary. Miejsce noclegu, lotnisko lub dworzec, supermarket, aptekę, szpital czy nawet atrakcje turystyczne. Oczywiście polecam wyszukiwarkę Google Maps a nie klasyczny kawał papieru.

-Zasięganie języka
Wypisz podstawowe zwroty w języku obcym, dzięki nim w wielu krajach będziesz mógł porozumieć się bez problemu. Popytaj znajomych czy odwiedzali dany region i czy mogą podzielić się z tobą swoimi przemyśleniami. Sprawdź blogi podróżnicze i opinie zamieszczane w internecie, bywają bezcenne i dają ci pogląd na kulturę i obyczaje panujące w danym miejscu (na przykład jak posługiwać się komunikacją miejską w Hiszpanii- co w cale nie jest takie oczywiste).

Pakowanie z rozwagą
O sztuce pakowania można by napisać niejedną książkę. W przypadku zarówno długich, jak i krótkich podróży warto stosować proste reguły mające na celu ograniczenie pojemności i ciężaru walizki.

-Wybór stylu
Trudna sztuka. Warto zacząć od prostej sztuczki, która sprawdzi się w przypadku kobiet (większość mężczyzn ma to gdzieś), spakuj ubrania I buty w neutralnych kolorach, ewentualnie dodatki pasujące do siebie. Na przykład stonowane popielate lub czarne spodnie i kilka jednorodnych t-shirtów bez nadruków. Dzięki temu zawsze dobierzecie coś pasującego niezależnie od sytuacji. Do tego dobierz buty najlepiej wygodne i sprawdzone. Jeżeli planujesz imprezę to kreacje i dodatki wybierz przed wylotem nie zabieraj ze sobą całej szafy.

-A może pranie?
Podróż z olbrzymim bagażem jest nie tylko uciążliwa ale i droga. Czasami opłaca się zabrać ze sobą wyłącznie podręczną walizkę na kółkach. Ilość ubrań i butów, która zmieści się do takiej walizki nie będzie oczywiście zbyt duża dlatego warto rozważyć możliwość prania odzieży na miejscu, czy to za pośrednictwem hotelu, czy nawet ręcznie.

-Regulamin linii lotniczych
Dzięki temu będziecie wiedzieli na czym stoicie i ile bagażu możecie zabrać. Linie lotnicze różnie rozwiązują kwestie gabarytów pakunków przyjmowanych bezpłatnie na pokład, a jak wiadomo nie ma z tym żartów bo przekroczenie limitów będzie skutkować koniecznością sporej dopłaty. Wiele linii lotniczych dopuszcza możliwość powiększenia bagażu podręcznego lub umożliwia wniesienie na pokład dodatkowej torebki/plecaka pod warunkiem, że będziemy go trzymać przy sobie, dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce. 

-Kompresja ubrań
po wyborze rzeczy należy je odpowiednio zapakować. Polecam torby próżniowe. Można bawić się w wypompowywanie powietrze specjalnym urządzeniem, wystarczy jednak solidna torba z suwakiem. Po złożeniu rzeczy i umieszczeniu kilku kompletów w torbie. Wystarczy sprasować ją czymś ciężkim (na przykład klękając na niej) i zamknąć suwak. Dzięki temu nasze ubrania będą się mniej gniotły, będą zabezpieczone przed wilgocią i zajmą mniej miejsca w walizce

Więcej już w środę... a wy zajmijcie się wyborem miejsca na wakacje!

P.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz