Strony

środa, 26 października 2016

Barcelona, jaka jest każdy widzi, cz. 3

O Barcelonie można tworzyć naprawdę obszerne eseje. Stąd i kolejny wpis poświęcony temu miastu...

W poprzednich wpisach mogliście wyczytać pewne ciekawostki dotyczące miasta --> O TU, oraz zapoznać się z opisem Barcelońskiego transportu --> O TU. Dzisiaj z kolei czas na największe Barcelońskie atrakcje i jej perełkę- Eixamples.

Eixamples
Eixamples to jedna z największych i najatrakcyjniejszych dzielnic Barcelony. Dzięki temu, że wybudowano ją w na przełomie XIX i XX wieku od zera, ma bardzo przejrzysty elegancki układ. Mianowicie, proste jak od linijki ulice wyznaczają idealnie kwadratowe kwartały zabudowane eleganckimi kamienicami.

W planowaniu dzielnicy uczestniczył między innymi Gaudi ale również wielu innych znamienitych architektów. Eixamples przepełnione jest eleganckimi budowlami. Zdecydowanie jest też centrum nocnego życia Barcelony.

Illa de la Discordia
Czyli ulica niezgody, nazwę zawdzięcza trzem kamienicą stojącym obok siebie, każdą zaprojektował inny artysta i żadna do siebie nie pasuje... Jest to totalny popis umiejętności w oderwaniu od okolicznej przestrzeni. Na szczęście wśród owych kamienic jest również moja ukochana- Casa Batllo Gaudiego, budynek przypominający żywą istotę lub golema z kości w stylu gotyckim. Robi ogromne wrażenie.

Casa Mila
znana też, jako La Pedrera- czyli kamieniołom. Przez wielu uważana jest za najwybitnijesze, świeckie osiągnięcie Gaudiego. Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Budynek jest zdecydowanie piękny i wyróżnia się na tle innych, jednak brak mu magii, jaką przepełnione sa inne projekty tego wielkiego architekta. Biała, wapienna fasada nie może równać się z tymi wykonanymi z piaskowca. Niemniej doceńmy fakt, że cały budynek jest dziełem sztuki, każdy sufit posiada inną formę, a linii prostych właściwie tu nie uświadczymy. Dlatego patrząc na to dzieło mamy wrażenie, że faluje ono niczym biały, kamienny ocean.


Sagrada Familia
Tak, ten najsławniejszy zabytek Barcelony i jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów świata, położony jest malowniczo w obrębie trzech kwartałów Eixamples. Dwa kwartały zajęte są przez drzewa i krzewy, dzięki czemu wspaniała budowla ulokowana w trzecim, środkowym kwartale może być podziwiana w otoczeniu natury.

Kościół w pełni zasługuje na swoją sławę. Jest to dzieło monumentalne, niepowtarzalne, a do tego jeszcze nieukończone. Każdy detal umieszczony na fasadzie jest jedyny w swoim rodzaju, a kościół można podziwiać bez końca. Zgodnie z założeniem Gaudiego miał on przypominać żywy organizm. Trzeba przyznać, że ten cel został już osiągnięty. Trzymamy kciuki za szybkie ukończenie budowy.


Szpital świętego Pawła
Musicie przyznać, że czynne szpitale najczęściej nie bywają atrakcjami turystycznymi. Nie dotyczy to szpitala świętego Pawła. Jest to najpiękniejsza placówka medyczna, jaką kiedykolwiek widziałem. Robi porażające wrażenie, głównie ze względu na wzniosłą formę i piękne detale. Szpital jest olbrzymi, zajmuje dziewięć kwartałów, jak można się domyślić ruch turystyczny jest silnie ograniczony ze względu na dobro pacjentów. To miejsce warto odwiedzić, choćby tylko po to by napawać się widokiem samej fasady.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz