Strony

czwartek, 6 października 2016

Podręcznik podróżowania cz.2Pakowanie ubrań i planowanie podróży mamy już za sobą, czas na kolejne praktyczne porady związane z podróżowaniem, szczególnie samolotem. 


Jak już wspominałem podróżowanie samo w sobie jest uciążliwe, dlatego warto zadbać o swój własny komfort psychiczny i doskonale przygotować się do drogi. Porady dotyczące planowania oraz pakowania ubrań znajdziecie --> o TU, a poniżej kolejne złote myśli.

Obostrzenia
Jeżeli lecicie w podróż samolotem to koniecznie musicie zapoznać się z obostrzeniami dotyczącymi przedmiotów, które można wnosić na pokład samolotu. Chodzi tu głównie o bagaż podręczny, który jest dokładnie sprawdzany przed wejściem na pokład. Pilniczki, scyzoryki, widelce, nożyczki lepiej zostawcie w domu. Ograniczenia dotyczą też płynów. Na pokład wnieść można substancje ciekłe, kremy i żele umieszczone w maksymalnie 100ml pojemnikach, zapakowane w przezroczystej zamykanej torebce o pojemności 1 litra. Ograniczenia nie dotyczą pokarmów dla dzieci i leków na receptę.

Bagaż podręczny
Oczywiście ubrania są istotne, ale oprócz tego przyda wam się mnóstwo drobiazgów, które bardziej opłaca się wziąć ze sobą niż kupować na miejscu.

-kosmetyki
Nawet jeżeli większość kosmetyków umieścisz w bagażu głównym, to parę drobiazgów przyda ci się na pokładzie samolotu. Po pierwsze nieodzowne chusteczki nawilżane dzięki którym można doprowadzić die do ładu w kilka sekund. Ponadto krem, pasta do zębów i szczoteczka, dzięki którym będziecie się mogli w każdej chwili odświeżyć. Wszystkie płyny i żele musza być zapakowane w przezroczystą torebkę. Tę właśnie podręczną kosmetyczkę warto umieścić na samym wierzchu bagażu podręcznego, ponieważ należy ją wyjąć do kontroli bezpieczeństwa.

-elektronika
Również i elektronika podlega udzielnej kontroli, podczas której należy umieścić każdy ze sprzętów na tacce i poddać go prześwietlaniu. Dotyczy to telefonów, elektronicznych gadżetów, laptopów, tabletów itp. Dla pewności wyjmijcie też ładowarki i kable. co ważne, żeby usprawnić kontrolę uszykujcie te rzeczy w łatwo dostępnym miejscu, na przykład bocznej kieszeni walizki lub torby.

-leki
o ile są oryginalnie zapakowane, legalne i nie są płynne możecie bez przeszkód przewozić je na własny użytek. Podejrzane substancje mogą zostać poddane analizie chemicznej jeszcze na lotnisku. W samolocie warto mieć ze sobą tabletki przeciwbólowe i uspakajające, w razie gdyby lot okazał się wyjątkowo dokuczliwy. Swoją drogą warto ze sobą zabrać preparaty na różne nieprzewidziane sytuacje: biegunkę, zgagę, leki przeciwalergiczne itp. Kupienie farmaceutyków w zagranicznych aptekach może okazać się bardzo trudne i kosztowne.

-zakupy
Oprócz bagażu podręcznego możecie zazwyczaj wnieść na pokład także małą torbę. W założeniu może to być torebka albo zakupy ze sklepu bezcłowego. Specjalnie opieczętowane butelki o dowolnej pojemności mogą być przewożone na pokładzie, jednakże powstrzymajcie się przed ich otwieraniem.
 
-precjoza
Dokumenty, pieniądze, biżuterie i inne przedmioty o dużej wartości macie obowiązek przewozić w bagażu podręcznym. najlepiej nie rozstawać się np. z paszportem i portfelem. Inaczej jest w przypadku biżuterii. Nie zakładajcie jej przy okazji podróży samolotem, tylko umieśćcie ją w bagażu podręcznym. Przy przechodzeniu przez wykrywacz metali może okazać się, że musicie zdjąć swoje kolczyki, pierścionki i bransolety, a nie muszę chyba dodawać, że na te wszystkie czynności macie raczej niewiele czasu zważywszy tłok jaki zazwyczaj panuje w hali kontrolnej.  

Dodatkowo od niedawna mogą was spotkać inne różne przygody, na przykład testowanie dłoni na obecność materiałów wybuchowych i narkotyków...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz