Strony

poniedziałek, 19 października 2015

Barbie jakiej nie znacie


Pozwólcie, że przedstawie. Panie i Panowie oto ponadczasowa BARBIE!!Ruth Handler 1916-2002Zbierając materiały, które miały mi posłużyć do zwiększania swojej dotychczasowej wiedzy na temat lalki Barbie, natknęłam się na kilka faktów, o których wcześniej nie miałam pojęcia! Ale zacznijmy od początku.
Twórcą lalki byli Ruth i Elliot Handler ( warto dodać, że Ruth była córką polskich emigrantów pochodzenia żydowskiego).

Ruth wraz z mężem stworzyła własny biznes, na początku zajmowali się produkcją mebelek i domków dla lalek. Pewnego dnia kobieta zauważyła, że jej córka podczas zabawy lalkami - niemowlakami nadaje im funkcje dorosłych. Lalki - dorosłej kobiety na rynku jeszcze nie było i tak to się właśnie zaczęło.
Pierwsza Barbie powstała w 1959 roku. Jak wyglądała? Zobaczcie sami :

Strój kąpielowy w biało-czarne paski, włosy związane w kitkę, okulary w ręku... Ukazała się po raz pierwszy na targach zabawkarskich, jednak nikt się nią nie interesował. Dopiero po pojawieniu się reklam, zawładnęła sercami dziewczynek. Kosztowała 3 dolary.
Już dwa lata po premierze, czyli w 1961 roku na salony wkroczył on.... KEN! ( tak też miał na imię syn Ruth i Eliotta).

Niestety po 43 latach związku, rozstali się w 2005 roku.
Przez lata lalka Barbie wielokrotnie zmieniała swój styl, wcielała się w wiele ról i profesji. Jej twarz, została zmieniona jednak tylko dwa razy. Oczy pierwszej skierowane były ku dołowi, po latach patrzyła już na wprost, szeroko otwartymi oczętami.


1967 r.
1962 r.


1969 r.


Barbie i Ken lata 70
Barbie posiada mnóstwo rodzeństwa, przyjaciółek i znajomych. Jej pierwszym zwierzęciem był koń Dancer. Przez lata wcieliła się w wiele ról, była aktorką, chirurgiem, stomatologiem, astronautką, pilotem czy kandydatką na prezydenta.

Barbie i Ken lata 80

Barbie Air Force 1991 r.
 2005 r.

Barbie Przeminęło z wiatrem, 2005 r.

Barbie Audrey Hepburn
Barbie była ubierana przez ponad 70 projektantów. Jej ulubiony kolor to oczywiście różowy.

Barbie stomatolog 1997 r.


W Polsce była dostępna w sklepach Baltony i oczywiście w Peweksach. Od 2001 roku lalkę można było kupić w znacznie prostszy sposób, jej cena stała się również bardziej przystępna.


Barbie Władca pierścieni

Chociaż w sklepach mamy dostępnych tysiące najróżniejszych zabawek, to lalka Barbie nie traci na popularności i pewnie jeszcze długo tak pozostanie... Jest ona więcej niż zabawką. Warto na koniec zastanowić się  czy jej wygląd nie wpływa na " depresje" u małych dziewczynek, czy  nie zaczęła ona przypadkiem kultu nieskazitelnie pięknego ciała. Podobno kobieta o takiej budowie ciała i proporcjach nie była by w stanie nawet chodzić.
Nie mniej jednak, swoje lalki Barbie darzę wielkim sentymentem i zachowam je na pamiątkę :)
A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz