Strony

piątek, 30 października 2015

Wierze w jeże, czyli sympatyczny symbol jesieniJeż- nieformalny symbol jesieni. Widzimy go spacerującego pośród spadłych liści z jabłkiem na grzbiecie. W rzeczywistości jest trochę inaczej. Odkrywamy skrywane tajemnice ze specjalną dedykacją dla Moniki K..W związku z utartym stereotypem jeża niosącego jabłko na grzbiecie, zwykło się wmawiać dzieciom, że te poczciwe stwory gustują w sezonowych owocach. Faktycznie zdarza im się schrupać spadłe jabłko, ale jeże są ssakami mięsożernymi. Ich największym przysmakiem są dżdżownice i ślimaki, nie pogardzą również małymi płazami,gadami, i gryzoniami.
Mit jabłkożernych jeży zawdzięczamy takim obrazkom
W Europie występują naturalnie dwa gatunki jeży: wschodni z białym brzuszkiem i zachodni o brązowym zabarwieniu brzucha. Poza Europą, jeże spotkamy w Afryce, Azji i Nowej Zelandii (gdzie zostały sztucznie przeniesione).
Jeże niestety nie wiedzą, że ulica, to słaba miejscówka na selfie
Kolce na grzbiecie jeża to tak na prawdę stwardniałe włosy, przeciętny jeż ma ich na grzbiecie około 5000. Kolce służą oczywiście obronie przed drapieżnikami. Zaatakowany jeż zwija się w kulkę i posapuje co odstrasza większość drapieżników. Ich naturalnymi wrogami są jednak parszywe borsuki zaopatrzone w długie pazury zabezpieczające przed poranieniem.
Jeż nielubiący borsuków
Jeże bardzo często można spotkać blisko ludzkich siedzib nawet w centrach miast, gdzie odżywiają się głównie odpadkami i owadami. W przypadku spotkania z dzikim jeżem, nie kombinujcie z głaskaniem słodkiego stworka zwiniętego w kulkę. Zwierzęta te posiadają bardzo ostre zęby i mogą dotkliwie kąsać.
Głaskajcie tylko oswojone jeże
Jeże zasypiają na zimę, bardzo często na miejsce spoczynku wybierają kompostowniki wytwarzające ciepło. Fakt, że późnym latem i wczesną jesienią żerują na potęgę, dlatego być może widywane są najczęściej, jednakże jeże zasypiają kiedy temperatura spada poniżej 10 st. Być może już śpią, więc mit jesiennego zwierzęcia należy uznać za niezasadny.
Jeż w liściach, szuka dżdżownic
A teraz coś dla miłośników jeży. co prawda jeże Europejskie są pod ścisłą ochroną, to jednak w sklepach zoologicznych i hodowlach nabyć można ich afrykańskie substytuty- tenreki. Tenreki, zwane jeżami madagaskarskimi (choć z jeżami są tylko odlegle spokrewnione) bardzo przypominają swoich europejskich kuzynów. Tenrek może stać się z powodzeniem waszym towarzyszem.
P.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz