Strony

środa, 11 maja 2016

Kiedy kwitną kasztany, czyli odwieczne zmagania z MaturąKiedy tylko robi się trochę cieplej, a na kasztanowcach pojawiają się wielkie groniaste zakwity, wszyscy absolwenci ostatnich klas techników i liceów zaczynają się zlewać zimnym potem...


Nic dziwnego, Maj to zwyczajowy już termin rozpoczęcia się ostatecznych egzaminów uprawniających do podjęcia studiów. Matura składa się obecnie z części pisemnej- języka polskiego, języka obcego matematyki i wybranego przedmiotu oraz z części ustnej, podczas której należy wykazać się wiedzą z zakresu języków polskiego i obcego. Egzaminy występują na poziomach podstawowym i rozszerzonym.  

Wbrew temu co można by sobie pomyśleć, matura nie jest wynalazkiem nowym. Spotkałem się nawet z opinią, że Egzamin Dojrzałości, to nic innego, jak kultywowana od tysiącleci inicjacja, po której młody człowiek może uważać się za pełnoprawnego członka plemienia,., wytłumaczenie dobre, jak każde inne.  

Tak na prawdę wprowadzenie zasad egalitarnego wykształcenia (i oceny tego wykształcenia) to wymysł epoki oświecenia, szczególnie rewolucji francuskiej w XVIII wieku. Pierwszym egzaminem zdawanym w formie matur był pruski egzamin końcowy. Warto pamiętać, że zachodnia polska również uczestniczyła w pruskim systemie edukacji, dlatego zapewne od 1812 roku moi przodkowie zobligowani byli do podejścia do tego egzaminu.
 
Jeżeli ktoś narzeka, że współczesny egazmin jest trudny... powinien zasiąść przed prosuką komisją egzaminacyjną... Czekałoby go :
-wypracowanie z języka niemieckiego
-wypracowanie z łaciny
-tłumaczenie tekstu łacińskiego
-tłumaczenie tekstu starogreckiego
-wykonanie ćwiczeń gramatycznych z języka francuskiego
-wykonanie obliczeń matematycznych

uff ...to dopiero część pisemna, na egzaminie ustnym abiturient musiał zaliczyć wszystkie przedmioty wykładane w ostatnim roku szkolnym. Prawda, że mamy lepiej?
 
Nawet słowo abiturient pochodzi od niemieckiej nazwy matury: Abitur, nasza nazwa pochodzi z łaciny, a zapożyczona została od Austriaków, którzy wołają na swój egzamin dokładnie tak samo jak my: Matura. Pomimo, że nie tak skomplikowana, jak 200 lat temu, nazwa z obowiązuje, a maturus to po łacinie dojrzały.

Esensja życzy połamania piór i potłuczenia kałamarzy!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz