Strony

wtorek, 12 lipca 2016

Moda na upał, czyli uliczni Tuaregowie


Gdy temperatury sięgają zenitu, większość ludzi stosuje prosty zabieg- rozbiera się...


Niby oczywiste, a jednak chyba tym razem nasza intuicja nie działa zbyt dobrze. Kiedy temperatura przekracza 30 stopni w cieniu, skąpy ubiór może wyrządzić nam więcej szkody niż dać ochłody. Po pierwsze skóra narażona jest na promieniowanie słoneczne, oprócz niebezpiecznych promieni UV (o których przeczytacie O-->TU ), bezpośrednie promieniowanie działa w sposób oczywisty- wasza skóra akumuluje energię słoneczną, nagrzewa się przez co odczuwana temperatura znacząco rośnie.

Specjaliści co roku namawiają ludzi do rozsądnego postępowania w trakcie upałów: dużo pić (o tym przeczytacie o--> TU), w przypadku osób starszych i dzieci pozostać w domu w godzinach południowych, a poza tym porządnie się ubierać.

W przypadku naprawdę dużych upałów ciało należy zakryć, I należy uczynić to w sposób przemyślany, jeżeli nie wierzycie warto przyjrzeć się ludom, które od wieków borygają się gorącem, mieszkańcami Sahary, Indii, czy Półwyspu Arabskiego:

-Długie rękawy i nogawki lub spódnica to podstawa

-Ubrania powinny być wykonane z maksymalnie przewiewnych materiałów, doskonałymi właściwościami charakteryzuje się len i bawełna, absolutnie należy unikać sztucznych materiałów, często nieprzepuszczalnych dla powietrza i niewchłaniających potu.

-Ubrania powinny być luźne- obcisłe ubranie nagrzeje się i odda energię cieplną skórze. Sztuczka polega na tym, by użytkownika chroniła warstwa powietrzna pomiędzy skórą a ubraniem, będąca doskonałym izolatorem.

-Należy chronić głowę, jako naszemu najbardziej wysuniętemu w kosmos punktowi ciała, głowie dostaje się najmocniej. Nie na darmo przypomina się o czapkach, chustach i kapeluszach.

-Warto zainwestować w lekkie i przewiewne obuwie. Jeżeli okoliczności na to pozwalają noście obuwie odkryte- sandały, klapki i japonki, alternatywnie lekkie, oddychające buty z bawełny, czy lnu.

Mimo, że wydaje się to wariactwem, działa, zaufajcie Tuaregom ;)
P.

P.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz