Strony

środa, 18 listopada 2015

Antybiotyki - zażywaj je odpowiedzialnie!
18 listopada to Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. A Wy wiecie cokolwiek na ten temat?

1. Co to są antybiotyki?
Są to leki, które zabijają bakterie bytujące w naszym organizmie bądź hamują ich wzrost. Tym sposobem leczą zakażenia, które powstały w ludzkim ciele. Na co szczególnie zwrócić uwagę?? A no na to, że antybiotykiem nie wyleczymy żadnej infekcji wirusowej!  Tym samy nie zażywamy ich gdy dopadnie nas grypa, przeziębienie, zapalenie gardła czy oskrzeli.

2. Jak zażywać antybiotyki?
Gdy zachorujemy na przypadłość bakteryjną i lekarz zapisze nam antybiotyk, powinniśmy być świadomi kilku rzeczy:
- musimy stosować się ściśle do zaleceń lekarza, pilnować zapisanych dawek, a przede wszystkim nie przerywać terapii antybiotykowej nawet gdy poczujemy się lepiej! Jest to podstawowy błąd, który robi wielu z Nas. W ten sposób nie dosyć, że się nie wyleczymy, to doprowadzimy do powstania niewrażliwych na antybiotyki mutantów...-jaki jest tego skutek?
przede wszystkim w przyszłości będzie nam się bardzo trudno leczyć, nie będzie antybiotyku, który zabije bakterie obecną w naszym organizmie. Problem bakterii niewrażliwych na antybiotyki staje się coraz bardziej poważny, dlatego powstają liczne kampanie bijące na alarm.Aby bakterie dalej się nie rozprzestrzeniały warto stosować również podstawowe zasady higieny.
Prawda, że jeż jest uroczy?

Bądź świadomym pacjentem, bierz odpowiedzialność za siebie i za innych!
A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz