Strony

wtorek, 24 listopada 2015

Subkultury młodzieżowe cz. IIDzisiaj zapraszam na drugą część subkultur. Na pierwszy ogień idą Skinheadzi.


5. Skinheadzi
Lata 60 może uznać za początki powstawania kultury Skinheadów. Przez kolejne lata nabierała co raz to nowych znaczeń. Największy rozkwit grupy przypada jednak głównie na lata 90-te. Skini przeciwstawiają się przede wszystkim innej subkulturze jaką są punki. Walczyli z nimi na każdym kroku, uważali ich za leni i brudasów. Na dzień dzisiejszy ich ideologia opiera się na nacjonaliźmie i faszyźmie. Największym powodem do zabaw i świętowania są urodziny Adolfa Hitlera. Jest to również formacja rasistowska, nie tolerują ludzi innej rasy czy wiary (uważają, że zabierają oni miejsca pracy rdzennym mieszkańcom kraju).


Prześladują osoby należące do innych subkultur, doprowadzając niejednokrotnie do licznych nieporozumień i bójek. Skinheadzi ubierają się zazwyczaj w wojskowe spodnie, mają ogoloną głowę na łyso, glany, nazistowskie naszywki i czerwone szelki. Muzycznymi przedstawicielami grupy jest zespół Last Resort, Blood&Honor czy Kortatu.

Skini mają  swoje przywileje m.in zniżki u fryzjera i na podręczniki od historii... :)

6. Rastamanie
Grupa Ratsamanów powstała w latach 30-tych w Etiopii. Stało się to głownie dzięki tamtejszemu księciu o brzmiącym imieniu i nazwisku Ras Tafari Makkonena. Jego głównym postulatem było głoszenie pokoju na świecie. Rasta jest to człowiek bardzo tolerancyjny, chcący równości i bezstresowego życia. Mają zakaz spożywania wieprzowiny większość z nich jest wegetarianami. Palą rytualnie marihuanę, jest to ich święte zioła, tzw. Drzewo Życia. Pomaga im zachować spokój i przyjazne nastawienie do innych ludzi. Nawet w piecu palą trawą.


Ich ubiór opiera się głównie na występowaniu trzech kolorów: czerwonego, żółtego i zielonego ( symbolizują one flagę Etiopii). Kolejnym charakterystycznym elementem rozróżniających ich od innych subkultur są dredy (symbolizują naturę). Ubrania powinny być luźne, niekrępujące ruchów i najlepiej wykonane z ekologicznych tkanin. Głowa powinna zdobyć wielgachna wełniana czapka.

Bob Marley jest najsłynniejszym wykonawcą wykonujący muzykę reggae, tak bardzo uwielbianą przez Rastamanów.

7. Emo
 Jedna z młodszych subkultur, rozwinęła się głównie w XX! wieku. Sprzeciwiają się wulgarnemu stylowi życia raperów, swoją ideologię określają bardziej jako stan ducha niż niż styl bycia kimś. Emo bardzo często mają depresję, odczuwają bezsens egzystencji, są zamknięci w sobie i uważają , że nikt ich nie rozumie. Pomocy szukają tylko u swoich znajomych z grupy, tworzą z nimi bliskie relacji i związki, bardzo często sa osobami biseksualnymi. Całymi godzinami potrafią rozmyślać o śmierci i o samobójstwie, tną się żyletkami.


Każdy rasowy Emo posiada czarne włosy i grzywkę zasłaniającą połowę twarzy. Ich ubrania są zazwyczaj w kolorze czarnym, kolczyki na twarzy to kolejny element świadczący z kim mamy do czynienia. Często możemy mieć trudność w odróżnieniu czy mamy do czynienia z emo chłopakiem, czy z emo dziewczyną. Wyglądają dosyć podobnie, a ich ubrania i inne elementy stroju są unisex. Przy zakupie 3 paczek chusteczek dostają żyletkę gratis.

Aktualnym zespołem wpisującym się w ideologię EMO jest niemiecki Tokio Hotel.

8. Skate'owcy 
Pierwsi Skate'owcy pojawili się na ziemiach Kalifornii w latach 70-tych. Byli to surferzy, którzy czekali na odpowiednie warunki pogodowe pomagające im w uprawianiu ukochanego sportu. Obecnie Skate;owcy jeżdżą na deskorolkach, rolkach, rowerach czy też na snowboardzie. Jest to grupa stosunkowo "bezpieczna". Nie wyznają jakieś szczególnej ideologii, chcą spokojnie żyć, dobrze się bawić i uczyć nowych sportowych trików. Bardzo dużo swojego wolnego czasu spędzają w swoim gronie, szlifując swoje umiejętności. 


Jeżeli chodzi o ich ubiór to noszą zazwyczaj luźne spodnie opuszczone w kroku, bluzy z kapturem, czapkę z daszkiem i sportowe obuwie. Duża wagę przywiązują do markowych gadżetów.


Trudno być tolerancyjnym w obecnym świecie. Ludzie są bardzo różnorodni, a ich poglądy wykluczają siebie nawzajem. Nie bój się mówić o swoich przekonaniach, nie daj narzucić sobie innego zdania, dbaj o swoją tożsamość i pielęgnuj swoje wartości na co dzień.

A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz