Strony

piątek, 13 listopada 2015

Piątek 13, czyli najbezpieczniejszy dzień w kalendarzuPiątek 13-tego, inaczej czarny piątek, dla wielu synonim pecha, dla innych wręcz przeciwnie, szczęśliwy dzień. 


Zacznę od tego, że 13-tka to niezaprzeczalnie moja ulubiona liczba, a piątek (początek weekendu) to po prostu cudowny dzień. Jak nie kochać tego połączenia!

Ale dlaczego w tak wielu krajach dzień ten uważa się za pechowy? Dobrej odpowiedzi na to pytanie niestety nie znalazłem. Niektórzy wiążą feralność z religią:
PIĄTEK- dzień ukrzyżowania Jezusa
13- liczba apostołów uczestniczących w ostatniej wieczerzy, oczywiście zdradziecki Judasz był tym 13-stym.

W polskiej tradycji unika się na przykład 13 potraw na stole wigilijnym, czasami stara się nie zapraszać 13 gości (może być 12 albo 14+), niektóre hotele omijają 13-stkę w numeracji pokoi, a w niektórych wieżowcach po piętrze 12-tym wdrapiecie się bezpośrednio na 14-ste.


Jedyną w miarę potwierdzoną możliwą przyczyną złej sławy tego dnia jest kasacja zakonu Templariuszy przez króla Francji Filipa w roku 1307. Tego dnia wielu braci zakonnych zostało w okrutny sposób straconych, a mistrz zakonu obrzucił króla i papieża klątwą (oboje wkrótce zmarli).
Ale dla odmiany zajmijmy się suchymi faktami.

Statystyka
Statystycznie 13 dzień miesiąca wypada częściej w piątek niż którykolwiek inny dzień, więc macie gwarancję, że w dobrym zdrowiu przeżyjecie więcej piątków 13-tego niż np. wtorków, czy poniedziałków o tym samym numerze porządkowym- czyż to nie cudowna informacja?

Mistrzowie luzu
Hiszpanie i Grecy za pechowy uważają wtorek 13-tego. Ja Hiszpanom i Grekom wierzę, dla pewności możecie spędzać czarne piątki właśnie na półwyspie Iberyjskim albo Peloponezie.

Zapobieganie zapaści gospodarczej
Amerykańscy ekonomiści obliczyli, że w każdy piątek przypadający 13-tego dnia miesiąca, obroty w handlu spadają o 800-900 mln dolarów. Niby pech, ale dlatego wiele sklepów organizuje w tych dniach niesamowite wyprzedaże, a klienci zyskują, jak nie nazwać takiej okazji szczęściem.
Puste sale
Liczba małżeństw zawieranych w piątek 13-tego maleje drastycznie. Jeżeli chcecie znaleźć wystawną salę i piękny kościół na ślub i wesele, no cóż, przewrotnie nie ma lepszej daty.
Nieruchomości
W Wielkiej Brytanii sprzedaż mieszkań i domów w każdy piątek 13-tego spada nawet o 50% w porównaniu do innych dni. I znowu, niby agenci nieruchomości załamują ręce, ale to dobra informacja- w ten dzień dużo łatwiej podpisać umowę kredytową (w bankach też się niewiele dzieje), a agenci nieruchomości są sympatyczniejsi bo bardziej wypoczęci. Warto dodać, że mieszkania oznaczone numerem 13 są statystycznie tańsze od innych, przynajmniej w królestwie Elżbiety II.

Może samolotem?
Nie wiesz jak masz dostać do szczęśliwej tego dnia Barcelony, na zakupy do Nowego Jorku albo na wyprzedaże mieszkań w Londynie? W niektórych liniach lotniczych ceny podróży w piątki 13-tego są najniższe w całym roku, nic tylko rezerwować bilety i korzystać.

(Nie)bezpieczeństwo
W sumie możesz też pojechać samochodem. Badania wykazały, że w każdy piątek 13 liczba wypadków drogowych maleje- kierowcy jeżdżą ostrożniej tego dnia. Gdyby tak ten przesąd kultywować 365 dni w roku, może przestałbym bać się taksówkarzy.

Dla niektórych jednak szczęście
Tego dnia organizowane jest nieprzeciętnie wiele akcji charytatywnych i społecznych. Liczne zbiórki dobroczynne w Europie i USA przywołują uśmiech na twarzach potrzebujących. Nie taki piątek czarny jak malują.


To już 3 piątek 13-stego w tym roku (już ostatni- sprawdziłem dla pewności), więc prawdopodobnie nikt nie będzie się ekscytował zanadto tym dniem.
P.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz