Strony

czwartek, 14 stycznia 2016

Czystek, czyli małe wielkie zioło

Co to jest: mówi o nim Biblia, handlowano nim już 4 tys lat temu, obecnie modne są herbatki z niego, a jego wyciąg dodaje się do leków i suplementów diety, jakieś pomysły? Jasne, że to czystek!
Roślina pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Ten niewielki krzaczek okrywa się pięknym kwieciem, przypominającym delikatne kwiaty malwy lub dzikiej róży, dlatego często bywa sadzony, jako roślina ozdobna. Uprawie sprzyja fakt, ze czystek nie jest zbyt wymagający i chętnie wzrasta na kamienistej, suchej glebie. Wyglądowi kwiatów i upodobaniu do ciężkich warunków bytowych zawdzięcza również inna swoja nazwę- róża skalna. Wiecznie zielone krzewy tej rośliny przypominają krzaczki rozmarynu.

A teraz trochę magii. Krzaczki czystka uwielbiają suche i gorące wyżyny, niektóre podgatunki produkują silne olejki eteryczne, które są silnie łatwopalne. Bywa, że pod wypływem suszy i upałów, pola czystka zamieniają się w gorejące krzewy, dosłownie stając w płomieniach na skutek samozapłonu.
Czystek- gorejący krzew
Od czasów starożytnych wykorzystywana była drogocenna żywica z czystka- Ladanum, która często pojawia się w Biblii, jako synonim drogocennego zamorskiego delikatesu. Żywicę początkowo pozyskiwano wyczesując futro kóz pasących się na polach czystka, obecnie pozyskuje się ja w sposób przemysłowy. Tak jak kiedyś, tak i dziś ladanum stosuje się przy produkcji leków oraz perfum. Żywica ta twardnieje z czasem, a jej aromat staje się coraz to bardziej wyszukany. W związku z tym, ze przypomina zapachem ambrę (wydzielinę z przewodu pokarmowego kaszalota), której stosowanie w wielu krajach jest zabronione, esencja zapachowa z czystka służy jako jej zamiennik.
Cistus Ladanifer- źródło cennej żywicy
W medycynie tradycyjnej z czystka wyrabiano napar zwalczający problemu żołądkowe, a także przeciwdziałający infekcjom górnych dróg oddechowych. Do sporządzenia naparu używa się suszu, który można kupić w każdej zielarni, a ostatnio nawet w popularnym sklepie reprezentowanym przez żółto-czarnego terriera. Napar z czystka ma neutralny zielny smak i zapach, lekko gorzki.

Napar z czystka stosuje się również, jako środek pielęgnacyjny. Ma on właściwości antyseptyczne, ściągające, przeciwdziała powstawaniu zmarszczek, ponadto ujędrnia, napina skore i pomaga usuwać blizny.
Dobry susz powinien zawierać mielone liście z jak najmniejsza ilością łodyg
Badania potwierdzają, że zawarte w czystku polifenole będących silnymi antyoksydantami. Polifenole pomagają usunąć z organizmu wolne rodniki, przeciwdziałając nowotworom, a także łagodząc stany zapalne. Istotne są również zasługi we wzmacnianiu odporności oraz redukowaniu poziomu cholesterolu. Warte odnotowania jest działanie polegające na hamowaniu wydzielania histaminy, co może łagodzić epizody alergiczne.
Wywar sporządza się z czubatej łyżki suszu zalanego wrzątkiem I parzonego przez 8 minut
Regularne picie czystka na pewno wam nie zaszkodzi, pamiętajcie jednak, że nie jest to remedium na wszystkie dolegliwości, a jedyne cenne wsparcie waszego organizmu, wiec jeżeli dzieje się coś poważnego, lepiej biegnijcie do lekarza!

Dużo zdrowia!

P.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz