Strony

wtorek, 26 stycznia 2016

Segreguj Polaku! Czyli bierzemy pod lupę śmieci.

Czasy kiedy wrzucano wszystkie śmieci do jednego worka odchodzą w niepamięć. Coraz częściej decydujemy się na segregacje, ale czy na pewno chodzi nam o ochronę środowiska?


No cóż, odpowiedz, jak zwykle nie jest jednoznaczna. Z jednej strony cześć z nas pewnie codziennie myśli o zbawiennym wpływie segregacji odpadów na przyrodę, ale większość chce po prostu korzystać z ulgi podatkowej przysługującej za selektywną zbiórkę śmieci. Każdy powód jest dobry, bo dopowiedzieć należy, ze segregacja śmieci jest ważna. Nie tylko ułatwia ponowne przetworzenie części surowców, ale przede wszystkim uczula nas na to co wyrzucamy. Warto czasem zastanowić się nad kwestia opakowania (i jego utylizacji) jeszcze przed zakupem, wtedy być może zamiast bombonierki (ultramarnotrastwo surowców na opakowanie) kupicie sobie czekoladę.

Dzięki wprowadzonym regulacjom "ustawy śmieciowej" (które, nie oszukujmy się, nie są ani przyjazne, ani korzystne), na pojemniki do segregacji śmieci natkniemy się niemal wszędzie. Warto powtórzyć sobie zasady selekcji odpadów.

Papier


Papier bardzo lubi być ponownie przetwarzany. Tona makulatury to nawet 17 ocalonych drzew. Z papieru nie musicie wypinać drobnych elementów np. zszywek, które zostaną usunięte na etapie przetworzenia. Pojemniki do papieru powinny mieć piękny błękitny kolor, do nich ze spokojnym sumieniem wrzucamy:

-książki (jeśli nie nadają się już do czytania i tylko wtedy!)
-gazety,
-czasopisma,
-ulotki,
-tekturę,
-kartony (złożone),
-papierowe worki i papier pakowy.

Do błękitnych pojemników absolutnie nie wrzucamy:
-opakowań z zawartością,
-papieru kalkowego,
-celofanu (chociaż on nawet nie przypomina papieru),
-tłustego papieru (np. po maśle lub papierowych elementów po zestawie McDonald's na wynos, które zawsze ociekają niezdrowym tłuszczem),
-papieru lakierowanego lub woskowanego (takiego który się błyszczy i nie nasiąkłby woda gdybyście chcieli go pomoczyć),
-opakowań po cemencie, gipsie, styropianie,
-kartonów po mleku i soku.

Szkło barwne  i szkło czyste 


Szkło to wdzięczny materiał, pozwala się przetwarzać niemal w nieskończoność. Ze szklanych odpadków należy usunąć nakrętki i metalowe elementy. Musimy uważać na kolor szkła, to zupełnie bezbarwne ląduje w białych, a to przydymione lub barwione w zielnych pojemnikach. Etykiet nie usuwamy na sile.

do pojemników nie wyrzucamy:
– szkła okiennego, szkła zbrojonego, szkła żaroodpornego,
– porcelany, fajansu, ceramiki, doniczek, kryształu,
– luster, kineskopów,
– szyb samochodowych,
– świetlówek i żarówek,
– opakowań po lekach,
– termometrów,
– szkła okularowego.

Tworzywa i metal PET

Tworzywa sztuczne i metale mieszamy w jednym pojemniku, w prosty sposób zostaną rozdzielone w sortowni. Butelki pozbawiamy nakrętek (są robione z lepszego plastiku i można je przekazywać na cele charytatywne), opakowania plastikowe i lekkie puszki zgniatamy. Jeżeli przedmiot składa się i z plastiku i metalu powinniśmy te elementy rozdzielić.

Nie wyrzucamy pojemników z zawartością ale tych ubrudzonych nie musimy ich myć.

Do pięknych żółtych kubłów wyrzucamy:
– butelki plastikowe,
– butelki po chemii gospodarczej,
– nakrętki,
– plastikowe opakowania po żywności,
– folie i torebki z tworzyw sztucznych,
– aluminiowe puszki po napojach i konserwach, metale, opakowania z metali, kapsle
– kartoniki po mleku i napojach,
– worki i reklamówki niepodlegające biodegradacji.

Do żółtego pojemnika nie wyrzucamy:
– plastikowych zabawek,
– opakowań po lekach,
– opakowań po olejach spożywczych i silnikowych,
– części samochodowych,
– jednorazowych naczyń,
– puszek i pojemników po farbach i lakierach,
– sprzętu AGD,
- celofanu i folii PVC (wygląda jak guma),
-styropianu.

Roślinność 

Każdy posiadacz ogrodu staje czasem przed nie lada wyzwaniem: co zrobić ze skoszona trawa, zgrabionymi liśćmi lub pociętymi gałęziami. Otóż dla tych właśnie odpadków przygotowano brązowe pojemniki. 

W brązowych pojemnikach nie umieszczamy:
– resztek żywności,
– obierków,
– ziemi i kamieni.

Kompost
Posiadanie kompostownika jest super fajne, pod warunkiem oczywiście, że posiadasz ogród i ustronne miejsce, gdzie ów kompostownik mógłby stanąć. Popularne stały się estetyczne i praktyczne pojemniki- skrzynie z tworzywa sztucznego. Do kompostownika możemy wrzucać wszelkie roślinne resztki, również odpadki spożywcze. Kompostownik pozwoli nam na wytworzenie w naturalny sposób wysokowartościowej ziemi ogrodniczej służącej, jako naturalny nawóz.

Odpady mieszane

Tu trafia większość odpadków, które nie podlegają segregacji, musicie jednak uważać na poniższe artykuły niebezpieczne. 

Artykuły, których nie wolno umieszczać w zwykłych pojemnikach na śmieci żadnego rodzaju:
– zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
– baterie i akumulatory,
– świetlówki i żarówki energooszczędne,
– zużyty olej silnikowy i filtry olejowe,
– opakowania po farbach i rozpuszczalnikach,
– pojemniki pod ciśnieniem,
– gruz,
– odpady zielone i odpady segregowane.

Odpady niebezpieczne
Niestety, byłoby zbyt prosto, gdyby każdy ze śmieci można było przypisać do którejś z powyższych kategorii. Istnieją odpadki, które stanowią duże niebezpieczeństwo dla środowiska, a przez to muszą być składowane w szczególnych warunkach. 

Do zwykłych pojemników nie wolno wyrzucać:
-przeterminowanych leków- należy je oddać w aptece lub przychodni;
-farb, olejów, lakierów, aerozoli i ich opakowań,
-opakowań po środkach ochrony roślin,
-zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego- żarówki i baterie można zazwyczaj wyrzucić do specjalnego pojemnika w lokalnym dyskoncie lub aptece, akumulator można oddać na autoryzowanym złomowisku,
-sprzętu AGD i RTV, komputerów- przy zakupie nowego sprzętu, sprzedawca musi od was przyjąć stare urządzenia,
-odpadów wielkogabarytowych.

Wszystkie odpadki niebezpieczne (problemowe) można za darmo składować na składowisku wyznaczonym przez gminny Ośrodek Gospodarki Odpadami. Szukajcie informacji o okresowych zbiorkach tego typu odpadów w waszej okolicy, w razie czego zostaną one przyjęte bezpośrednio w gminnych centrum zarządzania śmieciami (czy jakkolwiek to się nazywa). W Poznaniu odpady niebezpieczne i wielkogabarytowe odbierane są okresowo przez dwa specjalne pojazdy (gratowozy), a składowanie takich śmieci odbywa się w dwóch lokalizacjach: na ul. 28 Czerwca 1956 i przy ul. Wrzesińskiej.

Pamiętajcie, jeżeli nie wiecie, gdzie przyporządkować dany odpadek, sprawdźcie w internecie albo spytajcie się jakiegoś dziecka, które prawdopodobnie przerabiało zasady segregacji odpadków już w przedszkolu. No bo w sumie to jest dziecinnie proste, a na przeszkodzie stoją zazwyczaj nasze niezbyt dobre nawyki. 

Milej segregacji!

P.
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz