Strony

środa, 20 stycznia 2016

Wspomnienie z dzieciństwa, czyli świat zbudowany z Lego


Zapewne codziennie zadajecie sobie pytanie, czy jest ktokolwiek na świecie, kto nigdy nie słyszał o Lego? W końcu Lego, to jedna z najbardziej udanych zabawek w historii świata.
Kiedy bylem młodszy, sobota była tym dniem, w którym można się było bez ograniczeń bawić klockami. Mając dwóch braci musiałem podchodzić do tego metodycznie, dlatego nastawiałem budzik, zrywałem się skoro świt, ściągałem z szafy ogromny karton klocków i rozpoczynałem selekcje. Każdy dzieciak wie, że z klocków można zbudować wszystko, pod warunkiem że zarezerwuje się najlepsze klocki! Tak więc albo, sam albo z braćmi, przez co najmniej godzinę przeczesywałem naszą kolekcję Lego w poszukiwaniu co wyśmienitszych elementów. Od samego początku wiadomo było, że zbudowanie większego, lepszego i zmyślniejszego zamku czy pojazdu, znacząco podwyższy statystkę prestiżu zwycięzcy.
Taka konstrukcja zapewniłaby budowniczemu szacunek bliskich na co najmniej tydzień
Tak oto wspominam zabawy klockami Lego, przyznam szczerze, że chętnie zabrałbym się do budowania nawet teraz. Kiedyś z klocków budowało się zamki, kryjówki piratów, miasta, samochody, stacje kosmiczne i warto odnotować, że ta tematyka pozostaje aktualna również i dziś.
Przykładowy pojazd, który można zbudować posiadając odpowiednią ilość klocków
Chociaż warto również zaznaczyć, ze współczesne dziecko ma nieco szerszy wybór, oto najpopularniejsze kolekcje Lego, niektóre ponadczasowe, niektóre świeżutkie, ułożone pod względem zaawansowania:

Duplo
To obdarzone niefortunnym mianem klocki dla najmłodszych dzieci. Są większe i mają opływowe kształty, dzięki czemu nasze pociechy nie użyją ich w roli przekąski lub ostrego narzędzia. To fajny materiał edukacyjny, pobudza kreatywność, a może i uczyć: kolorów, literek lub cyferek. Niestety nie pasuje do pozostałych klocków z serii Lego.
Niejadalne Duplo dla najmłoszych
Elvendale
Pastelowe paskudztwo dla dziewczynek! Motyw przewodni- kwiat, kolor dominujący- fiolet. Wyposażeni w ten zestaw odtworzycie tolkienowskie Rivendel i przeniesiecie się w świat baśni. Trochę niezgodne z moją estetyką, ale pewnie znajduje uznanie u licznego grona siedmiolatek.
Cukierkowe Rive...Elvendale
Pirates
Ponadczasowa klasyka o której wspominałem! Figurki piratów z przepaskami na oku i hakami zamiast dłoni zna chyba większość z was. Zestaw Pirates zawiera elementy umożliwiające konstruowanie bardzo zgrabnych okrętów. Urządzanie kryjówki piratów, wyposażanie jej w ukryte skarby, pułapki i krokodyle to zdecydowanie ciekawy sposób na spędzenie czasu!
Wymarzona kryjówka piratów
City
Też klasyka, dająca spore możliwości budowania na większej przestrzeni. Zawiera elementy ulic, fasad budynków i pojazdów. Z dużą ilością takich klocków nie można się nudzić!
Takie tam miasto, też bym umiał gdybym miał klocki...
Star Wars
Czyli kolejny z serii gadżetów dla miłośników gwiezdnej sagi. Być może nie lubię tych filmów i nie chciałbym przyczyniać się do wzbogacenia ich twórców, jednakże rozmachu nie można tej kolekcji odmówić. A że budowa statków kosmicznych należy do najfajniejszych zajęć na świecie, zapewne nie wyrzuciłbym takich klocków do kosza gdybym je miał (na szczęście nie mam i nie zdradzam własnych przekonań).
Może i Star Wars, ale statek bym przyjął
Bionicle
Trochę niezrozumiała moda polegająca na zbieraniu paskudnych pseudotransformersów wyposażonych w kosmiczne uzbrojenie. To takie paskudne lalki dla chłopców. Ciężko obronić tezę, ze przydają się do czegokolwiek, ani nie uczą ani nie rozwijają, ich złożenie nie wymaga za wiele inwencji własnej.
Paskudne i bezużyteczne, czy to jeszcze Lego?
Technic
Również ponadczasowa klasyka. Zawiera specjalistyczne elementy z charakterystycznymi otworami po bokach, które dają tysiąc razy więcej możliwości konstruowania. Z Lego Technic można tworzyć na prawdę skomplikowane modele, można je także wyposażyć w elementy mechaniczne i pneumatyczne, sprawiając, że nasz samochód stanie się prawdziwym pojazdem. Ten rodzaj klocków można do woli kombinować z klasycznymi Lego.
Wyjątkowe klocki, dla ambitnych
Architecture
Nie słyszałem wcześniej o tej serii, ale przyznam, że jestem w niej całkowicie zakochany! To prawdziwe puzzle 3D dające możliwość efektownego odwzorowania w miniaturze najpiękniejszych budowli na świecie, nad puzzlami mają tę przewagę, że zawsze można zbudować z nich coś innego! Do wyboru mamy zestawy przygotowane do odtworzenia konkretnych monumentów lub zestaw Studio z podręcznikiem do Lego- architektury. Ten ostatni pomysł pomoże rozwinąć wasze talenty w zakresie projektowania, jest też używany przez profesjonalnych architektów do konstruowania koncepcyjnych modeli budowli.
Nie powiem, JARAM SIĘ
Mindstorm
Czyli prawdziwa zabawka przyszłości, klocki dla zaawansowanych. Do zabawy dostajesz nie tylko elementy, które pozwalają budować ci ruchome modele, dostajesz nie tylko elementy napędu, otrzymujesz również komputer pozwalający ci programować i sterować. Jednym słowem zestaw do tworzenia robotów i świetne przygotowanie dla przyszłych inżynierów.
Prawdziwie edukacyjna "zabawka"
Z ciekawostek, do nie dawna, zgodnie z polityką Lego, duże zamówienia klocków były reglamentowane. Wszytko to, by uniemożliwić wykorzystanie produktu w celach politycznych lub propagandowych. Po niedawnym skandalu z udziałem opozycyjnego, chińskiego artysty, Pana Ai Weiwei, któremu odmówiono dostarczenia klocków niezbędnych do wykonania antyrządowej instalacji, Lego zmieniło stanowisko i ogłosiło, ze nie będzie już pytało o sposób wykorzystania ich klocków, a tym samym będą one dostarczane bez ograniczeń. Nic tylko kupować klocki i ruszać na antyrządową demonstracje!
Ten stół nie ma nic wspólnego z antyrządową demonstracją,
po prostu chciałbym taki mieć

Czy Lego mają jakieś wady? Mają!! Są nieprzyzwoicie, horrendalnie drogie! Ale czego się nie robi by dobrze spędzić sobotę.
P.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz