Strony

czwartek, 30 czerwca 2016

Still Alice, czyli ważny problem chorób neurodegeneracyjnych


Wiem, że oglądanie filmów o ciężkich i nieuleczalnych chorobach to specyficzna forma masochizmu, i że nie każdy się na to zdobędzie. Niemniej problem choroby Alzheimera zasługuje na uwagę.


Choroby neurodegeneracyjne to ciężkie i nieuleczalne schorzenia, nazywane potocznie otępieniami. Są powodowane najczęściej wyniszczaniem struktur mózgu i utratę funkcji myślowych. Najczęściej otępienie kojarzy się z zaawansowanym wiekiem. Jak można zobaczyć w filmie, nie zawsze jest to reguła.

Still Alice (polski tytuł Motyl. Still Alice- nawet nie skomentuje żałosności tej innowacji) to film o osobie w kwiecie wieku, bardzo dobrze wykształconej, inteligentnej i cały czas ćwiczącej swój mózg, która nagle dowiaduje się, że zapadła na chorobę Alzheimera.

Tytułowa Alice cierpi na chorobę dziedziczną, która objawia się wczesnym i bardzo szybko postępującym otępieniem. Jak możecie się spodziewać dla wykładowcy uniwersyteckiego to jeden z najgorszych wyroków z możliwych. Jak twierdzi sama Alice, wolałaby mieć raka, którego się spodziewała.

Wiele mówi się o tym, że ćwiczenia mające poprawiać pamięć, koncentrację i funkcje językowe mogą opóźnić wystąpienie pierwszych objawów. Niestety w przypadku choroby dziedzicznej, na niewiele się to zdaje. Pierwszymi objawami, którą mogą wystąpić nawet wiele lat przed zdiagnozowanie choroby Alzheimera, są pogorszenie umiejętności uczenia się i pogorszenie się pamięci krótkotrwałej.

Postępująca choroba zaczyna upośledzać również pamięć długotrwałą, funkcje językowe, ruchowe, a w końcu funkcje życiowe, co prowadzi do śmierci.

Choroba Alzheimera jest niestety nieuleczalna, jest jednak jedną z chorób, w sprawie której prowadzi się najwięcej badań klinicznych. Niestety do tej pory nie udało się ustalić jednoznacznie przyczyn powstawania choroby. wiadomo, że jedynie niewielki odsetek choroby wiąże się z bezpośrednim podłożem genetycznym. Istnieją również przesłanki wskazujące na pewne predyspozycje do wystąpienia choroby, które mogą być dziedziczone.
Pokój chorego na Alzheimera, mający wzmagać stymulować wszystkie zmysły
Wiadomo, że takie czynniki, jak nadciśnienie, cukrzyca, palenie tytoniu sprzyja powstawaniu choroby, natomiast dieta śródziemnomorska, picie kawy, aktywność fizyczna i ćwiczenia umysłowe mogą odsunąć wystąpienie objawów choroby.

Nie wiadomo, jaka jest rola czynników środowiskowych, jednakże jak wskazuje mapa zachorowań, największy odsetek chorych występuje w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii. Zaś szokująco dużo przypadków (wiecej niż 250 na 100 000 mieszkańców) odnotowano w Finlandii. Prognozuje się, że do 2050 roku na chorobę będzie cierpieć 1 na 85 osób.

Temat jest bardzo trudny ale ważny. Film Still Alice pozwala zrozumieć, że cierpiący na Alzheimera to ci sami ludzie, nawet jeżeli tracą po kolei wszystko co wiąże się z naszym człowieczeństwem. Nie bez powodu Julian Moor za swoją rolę Alice otrzymała Oscara.

P.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz