Strony

środa, 22 czerwca 2016

Tonsillectomia, 10 przykazań rekonwalescenta

Wiecie już co to tonsillectomia, czyli wycięcie migdałków podniebiennych, wiecie również, że czasami takiego zabiegu nie da się uniknąć, bo pozostawienie ogniska zapalnego w organizmie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.


Nie ukrywam, że pięć dni emu sam poddałem sie takiemu zabiegowi, stąd moje przemyślenia mają w większości charakter empiryczny. Trochę teorii znajdziecie we wcześniejszym wpisie --> O TU.

Usunięcie migdałków u osoby dorosłej bywa dużo poważniejszym zabiegiem niż u dziecka. U dorosłych zachodzi zazwyczaj potrzeba usunięcie większego części migdałków, podczas gdy u dzieci są one często tylko przycinane. Dodatkowo u dorosłych całkowicie ukształtowany jest układ krwionośny, z połączeniu tych dwóch czynników, dorośli bardziej niż dzieci narażeni są na silne dolegliwości pooperacyjne, a szczególnie krwotoki.

1. Przede wszystkim słuchaj lekarza.
Nie ważne, że nie podobają ci się jego zalecenia, są zdecydowanie konieczne, by uniknąć powikłań, które bywają bardzo niebezpieczne.

2, Odpoczywaj,
Odpowiedzialny lekarz wystawi ci zwolnienie na około 14 dni w przypadku standardowego zabiegu, generalnie pierwsze 7 dni to leżenie w łóżku/ siedzenie w fotelu. W tym czasie rany się goją, co jest bardzo bolesne, i to właśnie w tym czasie mogą wystąpić krwotoki. Wysiłek fizyczny należy ograniczyć do minimum.

3.Znajdź sobie opiekuna.
Rekonwalescent powinien znajdować się pod opieką innej osoby dorosłej co najmniej przez pierwszych 7 dni. Inaczej niż w przypadku zwykłego przeziębienia lub lekkiej infekcji, kiedy przebywacie na zwolnieniu lekarskim, w przypadku usunięcia migdałków nie wolno wam wykonywać żadnych prac, w tym robić zakupów, czy gotować. Dodatkowo w przypadku nagłego krwawienia obecność opiekuna może okazać się niezbędna.  

4. Nie mów.
Niestety również używanie aparatu mowy w pierwszym- krytycznym okresie jest niewskazane. Nawet jeśli dzięki lekom przeciwbólowym możesz wydobyć z siebie głos, powinno się tego unikać, ponieważ włókniak (biała tkanka, która pokrywa gojące się rany niczym strupek) nie ochroni cię przed podrażnieniem i wysychaniem gardła tak jak czyni błona śluzowa zdrowej tkanki.

5.Pij Rumianek
Bezpośrednio po zabiegu otrzymacie nawodnienie kroplówką i żadnych napojów, nawet przełykanie śliny może doprowadzić do krwotoku. Kiedy będziecie już mogli pić waszym ulubionym trunkiem stanie się zapewne rumianek, o właściwościach ściągających i łagodzących. Oprócz niego możecie napić się wody, wszystko co najwyżej w temperaturze pokojowej, a czasami po prostu  zimne. Przez pierwsze 7 dni możecie zapomnieć o większości soków (szczególnie tych zawierających dużo kwasów jak cytrusy, czy jabłko) i napojach gazowanych (kwaśny odczyn płynu zapewni wam silne doznania bólowe). Pod żadnym pozorem nie wolno spożywać napojów alkoholowych i ciepłych.

6, Jedz papkę
Dieta po zabiegu usunięcia migdałków nie należy do najcudowniejszych. Przez pierwsze 30 h po zabiegu często nie będziecie w stanie nic zjeść. Później do gry wchodzą budyń, kaszka, przeciery, kisiel, oczywiście wszystko zimne. Po kilku dniach można spróbować przetartych zup, poduszonych ziemniaków itp- zimnych i bez przypraw (żadnej soli). Bardzo szybko zauważycie, że większość z tego co możecie jeść jest słodkie, na szczęście cukier wam nie zaszkodzi, a pomoże stworzyć filtr ochronny wokół gardła.

7, Bierz leki
Wraz z wypisem ze szpitala dostaniecie zapewne recepty na antybiotyk, lek na krzepnięcie krwi oraz leki przeciwbólowe. Antybiotyk ma zapobiec zakażeniu rany i absolutnie nie można sobie tego odpuścić, wraz z antybiotykiem łykacie leki osłonowe. Lek przeciwbólowy, szczególnie jeżeli jest to lek na receptę przyjmujcie zgodnie z informacjami na ulotce, choć może nie być to łatwe, bo gojenie się ran jest procesem bardzo bolesnym.

8. Kontroluj sytuację.
Najważniejsze jest sprawdzanie stanu i parametrów życiowych co jakiś czas. Przyda się mierzenie temperatury, jeżeli jest znacznie przekroczona, powinniście skontaktować się z lekarzem, bo podwyższona temperatura wpływa negatywnie na gojenie i krzepnięcie krwi. Nie zaszkodzi od czasu do czasu zajrzeć sobie do gardła, by sprawdzić, czy wszystko wygląda prawidłowo, nie jest zaognione, albo opuchnięte i niepokojące. Biały nalot na ranach to naturalna ochrona organizmu- włókniak, jego obecność świadczy o gojeniu się ran.

9. Wytrzymaj.
By uniknąć powikłań, konieczna jest konsekwencja dlatego ważne jest, byście trzymali się zasad i nie szarżowali nawet jeśli czujecie się lepiej. Okres dwóch tygodni, powinien być przerwą od każdego większego wysiłku. Nawet jeśli wasze gardło już nie protestuje, postarajcie się przez jakiś czas nawilżać je regularnie i nie spożywać drażniących płynów i pokarmów.

10. Skontroluj się.
Zgodnie z zaleceniem, po tygodniu lub dwu, odbądź wizytę kontrolną u swojego laryngologa, który oceni proces rekonwalescencji i przekaże ci dalsze zalecenia lub pobłogosławi twój powrót do świata sprawnych ludzi.

P.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz