Strony

wtorek, 28 czerwca 2016

Zostań rolnikiem, czyli warzywa prosto z balkonu


Kto z nas nie marzy codziennie o warzywach zerwanych prosto z krzaka i ziołach z domowego ogrodu... Niestety nie każdy posiada ogród...


Na szczęście to nie jest prawdziwa przeszkoda. Brak własnej ziemi nie powstrzyma was przecież przed założeniem własnych upraw. Każdy może zostać rolnikiem, jeżeli posiada kawałek balkonu, lub wystawne okno.

Uprawa roślin w doniczkach może mieć walor estetyczny, na szczęście większość miniaturowych warzyw i ziół jest równie piękna, jak petunie i pelargonie. Rożnica polega na tym, że petunią się nie najecie.

Zanim zdecydujecie się na założenie upraw balkonowych musicie oszacować wasze możliwości. Na rynku znajdziecie wiele odmian warzyw dopasowanych idealnie do wielkości waszego poletka.

Oto co może uczynić wasz balkon lepszym miejscem.

1. Pomidor koktajlowy
Absolutny hit przydomowych ogródków. Podczas gdy duże odmiany pomidorów sadzić należy w ziemi, pomidorki koktajlowe z powodzeniem nadają się do uprawy doniczkowej. Pośród różnych odmian znajdziecie wysokie, wymagające dużych donic i podpórek i karłowate, które można posadzić w niewielkiej skrzynce. Do niewielkich przestrzeni pasują odmiany aztek, koralik lub venus. Pomidory lubią ciepłe i przewiewne ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowiska. Do tego sporo wody i czekają na was obfite zbiory.

2. Zioła
Właściwie pomidory i zioła wystarczą w zupełności do skomponowania smacznej przekąski.
Bazylia lubi glebę próchniczną, ciepłe i słoneczne stanowiska i dużo wody
Koperek rośnie szybko i można go dosiewać nawet latem Lubi wilgoć i może rosną w słońcu. Nie lub Metalowych doniczek.
Mięta ona również lubi wilgoć, należy jej jednak zapewnić zacienione stanowisko. Dzięki mięcie wasze potrawy i napoje doznają odświeżającej metamorfozy.
Szczypiorek możecie uprawiać nawet w filiżance do herbaty. Wystarczą wam cebula wsadzona do 3/4 wysokości w ziemi, Do uprawy w doniczce wspaniale nadaje się malutka cebula szalotka, której nać ma bardzo dobry smak, a dzięki małym rozmiarom, możecie posadzić bardzo dużo szczypiorku.
Oregano i majeranek posadźcie z dala od bazylii i kopru, w przeciwieństwie do nich lubią kamienistą, ubogą i niezbyt wilgotną glebę. Cenią za to pełne słońce.
Rozmaryn z kolei bardzo dobrze rozwinie się w lekkiej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Tymianek będzie czuł się komfortowo w tej samej doniczce.

3. Sałata
Zajmuje niewiele miejsca, szybko rośnie i przydaje się w kuchni. Sałata posiada mnóstwo odmian, do których zaliczyłbym również rukolę znaną ze wspaniałego ostrego smaku. Rukola oraz sałata lubią stanowiska słoneczne i mocne podlewanie.

4, Fasolka Pnąca
Jeżeli macie miejsce po którym bez przeszkód może wzrastać pnącze, fasolka jest rośliną dla was. Ładnie wygląda, kwitnie, a jej owoce znajdą szerokie zastosowanie. Nieopodal fasolki możecie umieścić groszek cukrowy, którego małe owoce i strąki nadają się do jedzenie prosto z krzaka (w przeciwieństwie do fasoli, która jest jadalna po ugotowaniu). Fasola i groszek docenią stanowisko umiarkowanie nasłonecznione i lekko wilgotne. Groszek preferuje chłodniejsze warunki dlatego warto posadzić go wczesną wiosną, a nawet jesienią.

5. Papryka
Papryka, podobnie jak pomidory posiada setki odmian. wiele z nich nadaje się do uprawy w donicy. Są wśród nich przepiękne miniaturowe okazy, których zebrane w pęki owoce wyglądają jak kwiaty. Pomimo, że pięknie wyglądają owoce należy zbierać zaraz, gdy dojrzeją inaczej roślina umrze. Papryka lubi umiarkowane podlewanie i zacienione stanowiska. Papryczki ozdobne są pikantne!

6. Ogórek
Mało osób brałoby go pod uwagę zakładając balkonowy ogród. Tymczasem nasz własny ogórek doskonale poradzi sobie w doniczce. Musicie zapewnić mu wilgotną glebę, słoneczne stanowisko i osłonę przed wiatrem, którego nie lubi. Posadźcie go w bogatej czarnej glebie.

7. Rzodkiewka
Rzodkiewka to niezbyt wymagająca roślinka dająca smaczny plon. Rzodkiew woli chłodniejsze temperatury, dlatego można ją wysiewać już wiosną. Lubi umiarkowanie wilgotną glebę i umiarkowane nasłonecznienie. Co ważne warto posadzić ją z dala od pomidora, za to blisko ogórka i fasolki. Jadalne są owoce i pikantne kiełki.

Lato w pełni, na szczęście wiele spośród balkonowych warzyw zdąży jeszcze wyrosną dzięki czemu będziecie się cieszyć plonem również jesienią.

Powodzenia!

P.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz