Strony

czwartek, 16 czerwca 2016

Tonsillectomia, czyli bardzo tajemnicza procedura

Tonsillectomia, bo takiej groźnej, niemal demonologicznej nazwie spodziewać się można niemal wszystkiego, tymczasem chodzi o usunięcie migdałków podniebiennych...


Taką oto procedurę przechodzą głównie dzieci. Czasami, z różnych względów, operacji poddać się muszą dorośli. Wbrew pozorom, nie jest to zabieg łatwy, ani oczywisty. Wielu laryngologów wzbrania się przed amputacją tej części ciała, argumentując, że w końcu migdałki istnieją z pewnego ważnego powodu.

Ujmując rzecz najprościej, jak się da, migdałki podniebienne, pełnią funkcje obronne, ich budowa sprzyja zagnieżdżaniu mikrobów, powodujących infekcje. Rozwój infekcji w okolicach gardła jest łatwiejszy do zahamowania, niż na przykład infekcja oskrzeli. Problem pojawia się w momencie, gdy na skutek powtarzających się infekcji dochodzi do przerostu tkanki, oraz do zmiany jej struktury na porowatą i gąbczastą. Taka tkanka ma tendency do puchnięcia oraz jest trwałym ogniskiem zapalnym. Istnienie takiego ogniska zapalnego oddziałuje na cały organizm, powodując niekiedy trudne do zdiagnozowania objawy- na przykład choroby skóry, zapalenie mięśnia sercowego, czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Ważne jest to, że w przypadku powstania utajonego ogniska zapalnego w postaci przerośniętych migdałków, nie istnieją inne alternatywne metody leczenia (antybiotyki podaje się doraźnie w przypadku silnych infekcji).

Zabieg usunięcie migdałków polega na usunięciu tkanki znajdującej się w cieśni gardła. Zabieg nie należy do łatwych, ze względów na silne ukrwienie i połączenie migdałków aż z pięcioma tętnicami. zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, albo w narkozie. Po zabiegu, wystąpić mogą dosyć oczywiste objawy: obrzęk i ból gardła, krwawienie, odma szyi, zmiana barwy głosu, powiększenie węzłów chłonnych, suchość i pieczenie gardła.

Wbrew opinii niektórych laryngologów, z posiadania przerośniętych migdałków warto zrezygnować i to jak najszybciej. Dzieci przechodzą operacje oraz rekonwalescencje w znacznie mniej uciążliwy sposób niż dorośli. Jeżeli masz problem z migdałkami, nie zwlekaj, znalezienie dobrego lekarza, to pierwszy krok do wyleczenia!

P.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz