Strony

piątek, 10 czerwca 2016

Malta- ta w Poznaniu, festiwal taki...

Dla Poznaniaków stwierdzenie "wybieram się na Maltę" aktywuje, szczególnie w czerwcu, gonitwę myśli... ale na którą Maltę, wyspę, jezioro, galerię, a może festiwal?


Tak Malta to dzielnica poznania, znana ze swojego sztucznego jeziora, torów regatowych, obiektów sportowych i mnóstwa atrakcji. Poznaniacy lubią tam spędzać czas. Niedługo po wybudowaniu toru regatowego, już 1991 roku, władze miasta zadecydowały, by nad jeziorem ustanowić letni festiwal, przypadający co roku w okolicach czerwca i lipca.

Tereny Jeziora Maltańskiego w Poznaniu
Festiwal poświęcono początkowo teatrowi. Ale nie takiemu zwykłemu, tylko teatrowi plenerowemu. Festiwal w ciągu kilku lat stał się magnesem dla trup teatralnych z całej Europy i całego świata, a formułę festiwalu poszerzano, tak, że obecnie składa się teatru, tańca, muzyki, film i sztuk wizualnych, dopuszcza też masę innych inicjatyw.
 
Oprócz głównego nurtu, w ramach którego obejrzymy i posłuchamy przedsięwzięć z całego świata na festiwalu równolegle mają miejsce inne wydarzenia:
Malta OFF- czyli to samo co powyżej ale w wersji dla grup szczególnie stroniących od utartych szlaków kultury, czyli alternatywnych.
Nowe Sytuacje- dla amatorów i zupełnie początkujących, świetny pomysł na debiut
Forum- miejsce w którym każdy może zabrać głos w sprawach kultury
Pasaż Kultury- stała baza, w której odbywają się pomniejsze wydarzenia i zawsze dzieje się coś ciekawego. 
 
Ostrzegam, nie zaliczycie całej Malty, nawet jeżeli jesteście bezrobotnymi tytanami, festiwal trwa ponad miesiąc. W tym roku oficjalnie rozpoczyna się 17, a kończy 28 czerwca, jednakże pierwsze wydarzenia festiwalowe odbywały się w różnych dzielnicach miasta od maja. Poza tym naliczyłem aż 331 wydarzeń rozsianych po całym mieście. Całości nie da rady ogarnąć...
 
Co mnie urzekło:
-Silent Disco, jak co roku, ludzie w słuchawkach bawią się razem, choć każdy słucha innej muzyki, a wszystko w ciszy, genialne rozwiązanie i to na centralnym placu miasta
-Golden eye- warsztaty fotografii szpiegowskiej
-Radość dyskomfortu- warsztaty improwizacji
-Designing for free speech- warsztaty projektowe
-Ujrzane nocą.Spacer.
i oczywiście 327 innych

Na szczęście po wszystkim można odsapnąć
Hasłem tegorocznego festiwalu jest "Paradoks widza", więc nas- widzów totalnie nie może zabraknąć.

Szczegóły dotyczące Malta festival Poznan znajdziecie o TU.

P.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz