Strony

środa, 9 marca 2016

Bądź jak mops

Przez kilka tygodni będą się pojawiać posty dotyczące urokliwych czworonogów jakimi są psiaki.


A to dlatego, że staliśmy przed wyborem idealnego psa dla nas. Przebrnęliśmy przez każdą rasę po kolei i w końcu wybraliśmy!

MOPS
Mopsy w Europie pojawiły się po raz pierwszy ok XIV wieku, przywędrowały do naszego kontynentu z odległych stron - z Chin. Posiadanie tej rasy świadczyło o luksusie, ich hodowlą mogli się zajmować tylko mieszkańcy dworów królewskich. Posiadania psa poza jego obrębem było szaleństwem, które kończyło się śmiercią. Pojmowanie posiadania mopsa jako luksus ma odzwierciedlenie również w dzisiejszych Chinach ( psy te kosztują tyle samo co rodzinne samochody). Nie sposób nie wspomnieć, że rasa ta jest uwielbiana przez malarzy i brytyjczyków. To właśnie w Anglii w XIX wieku popularność tej rasy osiągnęła niebywałą skalę.

Luis Agassiz Fuertes - Mops 1919

Jak wygląda mops?
Jest to pies małych rozmiarów, ale nie brakuje mu uwydatnionych mięśni. Są one widoczne głównie na łapach, przy barkach. Oprócz tego mops posiada krótką i szeroką szyję, stosunkowo dużą głowę i co najważniejsze : pomarszczoną, spłaszczoną kufę. To właśnie ona stanowi najbardziej charakterystyczny element wyglądu mopsa. Dopełnieniem jego całego uroczego pyska są wielkie wyłupiaste oczy. Psy te występują zazwyczaj w dwóch rodzajach umaszczenia : czarnym i beżowym ( biszkoptowym).

Czworonogi te posiadają silną osobowość i charakter. Bardzo często cechy charakteru mopsów przypominają cechy właściciela. Mogą być za ten energiczne i wesołe, ale również spokojne i smutne. Mimo tego każdy mops jest wierny, oddany i inteligentny. Nie lubią samotności, jeżeli wiesz, że nie ma Ciebie 3/4 dnia w domu, lepiej kup dwa mopsy, przynajmniej będą miały towarzystwo :)


Te urocze pupile nie są amatorami ruchu, za to jedzenia jak najbardziej. W związku z tym bardzo często mają problemy z nadwagą. Nie jest to jednak jedyne utrapienie mopsów i ich właścicieli. Jak już zdążyliście zauważyć psiaki te posiadają dużą ilość skóry, która układa się w charakterystyczne fałdy, To właśnie między nimi gromadzi się kurz i brud, co w konsekwencji może powodować infekcję. Tak więc zalecane jest codziennie czyszczenie kufy jak i całego ciała mopsa. Najlepiej przemywać fałdy wacikiem i przegotowaną wodą. Ale to nie wszystko! Jest jeszcze jedna rzecz na którą warto zwrócić uwagę decydując się na zakup mopsa. Mianowicie w związku z tym, że posiadają wyłupiaste oczy, bardzo często narażone są one na liczne urazy. Zdarzają się przypadki że mopsom wypadają oczy z oczodołów! W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do weterynarza.


Podsumowując mopsy są uroczymi i bardzo inteligentnymi psami, czują się wspaniale gdy mają towarzystwo. Nie wolno jednak zatracić się w ich urodzie ( dla innych brzydocie), należy pamięć że każdy pies to obowiązek a nie zabawka.


PS. MOPS to nie jest pies, którego wybrałam....


A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz