Strony

wtorek, 8 marca 2016

Najtańszy olej świata, czyli palma nam odbija (się)

Olej. Mało osób łamie sobie głowę i nie śpi po nocach za jego sprawą. Jednakże, jest na świecie taki olej, z którego powodu na świecie toczą się zażarte wojny, płoną lasy i giną całe populacje rzadkich zwierząt. To olej, który każdy z nas używa codziennie, przy śniadaniu, obiedzie i kolacji, a także przy karmieniu zwierząt, pielęgnacji ciała i sprzątaniu domu.

Olej palmowy, bo o nim mowa miał stać się recepta na głód i ubóstwo. Po pierwsze, właściwości dietetyczne świeżego oleju są niezłe. Zawiera on sporo witamin i substancji odżywczych. Olej występuje w formie gęstego mazidła, co jest rzadkie w świecie roślin, dzięki temu z diety wykluczyć można wiele chemicznie utwardzonych olei i tłuszczy zwierzęcych, stosowanych na. Po drugie palma olejowa jest bardzo odporna na niekorzystne warunki, rośnie szybko, owocuje obficie. Jej uprawa miała pomóc w rozwoju południowych rubieży świata- Afryki i Azji.
Sprawca zamieszania, palma olejowa
No i stało się. Olej palmowy został ofiarą swojego własnego sukcesu. Jest na tyle neutralny i nieszkodliwy, że można stosować go w produkcji niemal wszystkiego, a palmy olejowe są tak płodne, że mieszkańcy regionów tropikalnych nie mogą oprzeć się pokusie i wypalając tysiące hektarów lasów deszczowych nasadzają coraz to nowe plantacje palmowe. Cierpimy wszyscy, najbardziej orangutany.
Tak się tworzy plantację palmy olejowej na rajskiej wyspie Borneo
Olej palmowy znajdziecie na przykład w:
kosmetykach
karmie dla zwierząt
fast-foodach i mrożonkach
biopaliwach
słodyczach i przekąskach
środkach czystości (mydło, szampony, czy płyn do naczyń produkowane są z przetworzonego oleju)
Nieoczysczony olej z palmy zawiera znacznie więcej
beta-karotenu niż marchew
Dlaczego olej palmowy nie jest najlepszym pomysłem?
Okazało się, że olej palmowy jest tak tani, że opłaca się dodawać go tam, gdzie wcześniej nikt oleju roślinnego nie dodawał. Wystarczy, że wspomnę, iż olej palmowy jest 2x tańszy niż olej słonecznikowy i aż 9x tańszy niż oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Masowa konsumpcja śmieciowej żywności, wymagała znalezienia równie świecowych składników. Tańsze produkty czekoladowe i czekoladopodobne prawie zawsze zawierają olej palmowy- zamiast cennego i zdrowego masła kakaowego. Kremy- czekoladowy, masło orzechowe, mus z sezamu- również są wypełniane tanim i bezwartościowym olejem palmowym, dzięki czemu zyskują lepszą konsystencje niższym kosztem. Olej palmowy stał się bazą do produkcji wszelkiego rodzaju słodyczy i przekąsek. Chipsy, paluszki, ciastka... wszystkie one zawierają ten bezsensowny wypełniacz.
przykładowy słoik kremu czekoladowego, smacznefi
Na początku pisałem, że olej palmowy ma wiele ciekawych właściwości... To prawda, jednakże olej stosowany do produkcji żywności jest bardzo agresywnie rafinowany, uzyskana masa traci kolor (pomarańczowy dzięki beta-karotenowi), smak (fiołkowy), witamy i przeciwutleniacze. Zyskuje zaś... bardzo długi okres przydatności do spożycia. Takie firmy jak Palmolive (możecie sobie wyobrazić co oznacza ta nazwa) budowały swoją potęgę na nieprzetworzonym oleju, w chwili obecnej ze względu na czarna prasę wycofują się z jego stosowania.
Naturalny olej palmowy
Uprawa palmy okazała się tak opłacalna, że mieszkańcy Indonezji, czy Malezji nie bardzo przejmując się ochroną przyrody na masowa skalę toczą wewnętrzne wojny o prawo do ziemi i wypalają porastające ją, niebywale cenne lasy deszczowe.
Przetworzony olej palmowy
Problem z olejem palmowym polega na tym, że jest na tyle neutralny i tak tani, że bardzo trudno zastąpić go w masowej produkcji żywności. Warto jednak czytać etykiety i nie wybierać produktów zawierających olej palmowy. Tylko przez świadome ograniczenie konsumcji tego surowca możemy zahamować kurczenie się lasów deszczowych południowej Azji.

Jedzcie zdrowo!

P.

2 komentarze:

  1. Brawo! Dziekuje za ten wpis! Uswiadamiajmy ludzi, bo sami nie wiedza co kupuja. Ja mieszkam w Singapurze i pozary dotykaja mnie namacalnie, ale imponuje mi to, ze ktos z Polski, z tak daleka, zechcial sie zainteresowac doglebnie tematem i przekazuej wiedze dalej. Olej palmowy jest wszedzie, niestety, wiele firm kosmetycznych, polskich rowniez, podajacych sie za naturalne, sprzedaje kosmetyki z olejem palmowy i milcza kiedy ich o to pytam. Slynne blogerki uznaja kosmetyki zawierajace olej palmowy za wspaniale i z cudownym skladem, a kiedy ich pytam czy wiedza co to olej palmowy pisza glupoty. Warto tez wspomniec, ze nie istnieje cos takiego jak ekologiczny olej palmowy, czy dobrego pochodzenia. Olej palmowy KAZDY jest pozyskiwany przez wypalanie dzungli wraz z calym jej ekosystemem, ostatnimi gatunkami zwierzat, przez wysyskiwanie najbietniejszej sily roboczej, rowniez dzieci, ogromnym zanieczyszczeniem srodowiska, zmian klimatycznych itd itd.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo Nam miło, że z naszymi postami docieramy tak daleko! Utwierdza Nas to tylko w przekonaniu, żeby pisać dalej - jednak ktoś Nas czyta :)
    Pozdrawiamy

    OdpowiedzUsuń