Strony

czwartek, 4 sierpnia 2016

Pilates dla każdego

Lato sprzyja różnym aktywnościom fizycznym. Tegoroczne lato sprzyja niestety aktywnościom pod dachem. Na szczęście oferta w dużych miastach jest całkiem imponująca. 

 Jedną z bardziej tajemniczych aktywności jest z całą pewnością pilates. Brzmi jak coś greckiego, ale to tylko zmyłka. Tak naprawdę nazwa pilates pochodzi od nazwiska jego wynalazcy- Jozefa Pilatesa, najprawdziwszego Niemca. Spodziewalibyśmy się, że jest to rzecz nowa, bo przecież bardzo modna, to również nieprawda. Założenia pilatesu zaczęły powstwać już ponad sto lat temu. 

Dla laików: pilates to ćwiczenia fizyczne skupiające się na kontrolowanym i bezpiecznym ruchu stawów, ścięgien i mieśni. Dobrze dobrane ćwiczenia mają za zadanie korygować wady postawy, minimalizować ból związany z aparatem ruchowym i kręgosłupem, poprawiać wydolność, wzmacniać siłę i powodować rozciąganiu. Celem nadrzędnym Josefa było stworzenie terapii ruchowej, która bardziej przypominałaby codzienną gimnastykę. Idea pilatesu okazała się bardzo płodna. Uczniowie Josefa, w tym kilka Polek, rozjechali się po świecie, by krzewić sztukę gimnastyczną pośród mas. Dziś, obok jogi i fitnesu, pilates pozostaje jedną z najpopularnijszych zorganizowanych aktywności sportowych wśród kobiet. Dlaczego pośród kobiet? Mogę przyznać, że nie bez powodu. Dla większosci mężczyzn tego typu ćwczenia okarzą się na prawdę wielkim wyzwaniem. Głównie ze względu na to, że nasze kończyny ważą więcej, nasze mieśniesą bardziej rozwinięte ale nie tak podatne na rozciąganie. 

Oczywiscie próbowałem pilatesu i bardzo ale to bardzo mocno się spociłem. Ćwiczenia były dla mnie bolesne, a czasami ledwie wykonalne. To tylko kolejny powód, by próbować dalej. Ćwiczenia pilatesu opierają się na kilku ważnych założenia, które przedkładam poniżej. Każde z nich same w sobie jest bardzo cenne i przydatne w niemal każdym sporcie, który uprawiacie. 

Koncentracja
Instruktor będzie wam o tym przypominał na każdym kroku. Ćwicząc macie skupić wasze myśli na konkretnej, ćwiczonej częsci ciała, koncentrując się napinamy bądź rozluźniamy odpowiednie części ciała. Kontrola
Musicie panować nad całym ciałem zachowując określoną, bezpieczną pozycję. To niezwykle istotne dla idei pilatesu. Jak dowiecie się od nauczycieli, najważniejsza jest jakość wykonania ćwiczeń, musi ona być niezmiennie dobra na początku i na końcu serii powtórzeń. Centrum
Instruktorzy pilatesu zwracają uwagę na znaczącą rolę naszych centrlanych partii mięsniowych- na brzuchu i plechach.Ćwiczenia ułożone są tak, by ćwiczący mógł wykorzystać naturalną oś centralną, jako wsparcie dla kończyń wykonujących ćwiczenia. Płynność
Zasadą pilatesu jest elegancka ekonimika ruchu. Ćwiczenia wykoujemy z namaszczeniem i w sposób naturalny, nie wykonujemy, żadnych gwałtownych zrywów, a każdy kolejny ruch to płynne przejście z poprzedniego. Precyzja
Ruchy w ćwiczeniach pilatesu powinny być wykonywane z wielką dbałością. Ich wartość terapeutyczna zależy właśnie od dokładnego odtworzenia ruchu, co również zabezpieczy nas przed kontuzjami.
 Oddech
Częścią ćwiczeń pilatesu jest skupienie się na właściwym oddychaniu. Odpowiednia inhalacja pomoże nam w prawidłowej koncentracji i odpowiednim wykonaniu ćwiczeń.
A wy co ćwiczyliście ostatnio?

P.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz