Strony

środa, 20 kwietnia 2016

Sezon na kleszcze rozpoczętyJako, że majówka zbliża się wielkimi krokami, warto zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo czyhające na nas przy okazji każdego wiosennego spaceru.
Obecnie (na nasze nieszczęście) występuje wzmożona ilość kleszczy bunkrujących się w wszelkiego rodzaju zaroślach. Temperatura powietrza staje się coraz wyższa, powodując ,,pobudkę'' tych nieprzyjaznych dla człowieka stworów.
Kleszcze rozpoznają swoich potencjalnych żywicieli po zapachu, głównie po zapachu potu. Gdy mają już na celowniku swoją ofiarę, wędrują do najbardziej korzystnego dla nich miejsca na naszym ciele. Zazwyczaj wybierają miejsca słabo widoczne, takie  w których skóra jest delikatna  i idealna wręcz do wkłucia ( np. pachy czy pachwiny). I tak przyczepione do naszego ciała żywią się naszą krwią, zwiększając stopniowo swoje rozmiary.


Napity kleszcz
Niestety, oprócz tego, że kleszcze wypijają naszą krew, przenoszą również bardzo poważne choroby. I to właśnie czyni ich bardzo niebezpiecznymi pajęczakami. Na terenie naszego kraju ok 10-15% przenosi zarazki chorobotwórcze, powodując: boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.
O ile na kleszczowe zapalanie mózgu można się zaszczepić ( do czego gorąco namawiam) to niestety na boreliozę już nie. Jeżeli kleszcz jest wbity w naszą skórę mniej niż 12h ryzyko zachorowania na powyższe choroby jest bardzo niskie, stąd też bardzo ważne jest szybkie usunięcie pasożyta.


Co zrobić jeżeli znajdziemy kleszcza wbitego w naszą skórę?
Trzeba go przede wszystkim jak najszybciej usunąć! Najlepiej udać się w tym celu do lekarza specjalisty, który nie dosyć że usunie nam nieprzyjaciela, to poda jeszcze antybiotyk zapobiegający zachorowaniu na boreliozę. Jeżeli jednak nie mamy ( jak się często zdarza na wakacjach) dostępu do służby medycznej możemy zrobić to samemu. W aptece dostępne są specjalne pęsety do usuwania kleszcze ( najlepiej zaopatrzyć się w nie przed wyjazdem). Chwytamy kleszcza ową pęsetą jak najbliżej skóry i jednym pionowym ruchem wyciągamy. W żadnym wypadku kleszcza nie smarujemy ani nie wykręcamy! Na koniec warto przemyć miejsce wkłucia spirytusem.
Pęseta do wyciągania kleszczy dla psów


Pęseta do wyciągania kleszczy dla ludzi

Objawy boreliozy:
- wystąpienie rumienia wędrującego
- bóle głowy, mięśni i stawów ( w późniejszym etapie)
- zaburzenia ze strony serca, układu nerwowego, zapalenie stawów, zapalenia skóry ( w bardzo późnym etapie zachorowania)
Rumień wędrujący
 Jeżeli planujecie wyjazdy do lasów, w pobliżu łąk i parków to jesteście niestety narażeni na bliskie spotkanie z kleszczem. Pamiętajcie, żeby podczas spacerów zakładać długie spodnie i rękawy, ( najlepiej ze domieszką sztucznych materiałów) oraz pełne buty. Warto również popsikać się środkami, które zawierają wysokie stężenie DEET ( środek odstraszający owady). Po powrocie do domu czy namiotu bardzo dokładnie sprawdźcie swoją skórę, najlepiej zafundować sobie gorący prysznic spłukujący potencjalnych lokatorów.

A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz