Strony

poniedziałek, 15 lutego 2016

Nasi prapraprapradziadkowie wiedzieli lepiej, Oliwki to samo zdrowie

Lubicie warzywa i owoce? Ja kocham! Są na świcie takie rośliny, które cieszą się uwielbieniem jednych, a u innych budzą niesmak. Oliwka należy do takich właśnie roślin. 


Nie ważne, czy ją kochacie, czy niekoniecznie, oliwka jest jedną z najważniejszych roślin w kulturze europejskiej. Stawia się ją na równi z winoroślą, jako symbol podporządkowania świata przyrody człowiekowi i jego rolniczym nawykom.
Drzewo oliwne, którego wiek szacuje się na 1500 lat

Drzewa oliwne uprawiane są w Europie od kilku tysięcy lat. Od jak dawna, dokładnie nie wiadomo, szacuje się, że te cenne drzewa zaczęto otaczać troską na terenie Mezopotamii 7 tysięcy lat temu, podczas gdy znajdowane są dowody obecności oliwek w diecie naszych przodków sprzed 6 tysięcy lat. Wiadomo jednak, że handel produktami pochodzącymi z drzewa oliwnego był jednym z filarów rozwoju starożytnego świata.
Starożytna Grecka waza z wyobrażeniem gaju oliwnego i jego pracowników
Nie da się nie wspomnieć o wyjątkowej pozycji tego drzewa w kulturze Grecji, z której wywodzi się nasza dzisiejsza cywilizacja. Gałązka oliwna po dziś dzień pozostaje symbolem pokoju, miłosierdzia, zwycięstwa, chwały, bezpieczeństwa, obfitości, czystości czy sprawiedliwości. Jako, że oliwki, były jednymi z najważniejszych surowców pozyskiwanych przez Izraelitów, ta przyjazna roślina została kilkukrotnie opisana w Piśmie Świętym, na przykład jako symbol pokoju po wielkim potopie. Samo drzewo, jak i jego dary były w przeszłości otaczane kultem i często składano je w ofierze bogom.
Oliwki oraz srebrno-zielone gałązki z drzewa oliwnego
Dzisiaj, pomimo upływu wielu tysiącleci, oliwki i produkowany z nich olej pozostaje fundamentem kuchni śródziemnomorskiej, uznawanej za jedną z najbardziej korzystnych dla zdrowia.

Oto co pozyskujemy z drzewa oliwnego:

Oliwki zielone i czarne
Są uprawiane na jednym drzewie, a ich barwa zależy od stopnia rozwoju. Młode owoce są oczywiście zielone, w sposób naturalny lub sztuczny, mogą przebarwić się na ciemniejsze odcienie- czerwony, brązowy lub czarny. Nie próbujcie oliwek prosto z drzewa. Świeże owoce zawierają mnóstwo goryczy i smakują paskudnie. By  nadawały się do konsumpcji muszą przejść proces fermentacji i w takiej formie sprzedawane są na całym świecie.
Bazar z rozmaitymi gatunkami oliwek 
Olej z oliwek
Czyli oliwa, ta najcenniejsza i najkorzystniejsza dla zdrowia pozyskiwana jest na zimno w wyniku tłoczenia (extra virgin). Oliwa z pierwszego tłoczenia jest bardzo aromatyczna, posiada szlachetny gorzkawy smak, doskonale podkreślający smak potraw. Właśnie ta specyficzna cecha budzi niechęć wielu użytkowników, którzy wbrew zaleceniom dietetyków i lekarzy rezygnują ze spożywania tego drogocennego produktu. Oliwa z pierwszego tłoczenia powinna być spożywana na zimno. W sposób chemiczny lub pod wpływem wysokich temperatur pozyskuje się oliwę z wytłoczyn, która pozbawiona jest charakterystycznego smaku ale za to lepiej nadaje się do smażenia potraw. W przeszłości, olej z oliwek,  nie tylko stanowił doskonały pokarm, ale również używany był do oświetlania i ogrzewania w lampkach oliwnych znanych na przykład z Biblii.
Oliwa z oliwek
 Drewno oliwne
Jest rzadkie i bardzo drogie. Drzewa z których się je pozyskuje mają wielką wartość rolniczą, rosną bardzo powoli i nie grzeszą rozmiarami. Niemniej w sklepach znajdziemy drobne produkty wyposażenia, takie jak deski, miski, przyrządy kuchenne. Drewno oliwne jest przepiękne, posiada olbrzymie i efektowne słoje i szlachetny kolor. Jak by tego było mało, jest bardzo twarde i odporne na wysokie temperatury.
Deska kuchenna z cennego drewna oliwnego
 Liście Oliwne
Jak przystało na tak cenną roślinę, każda jej część znalazła sobie jakąś niszę. Liście oliwne, oprócz znaczenia symbolicznego (używano ich do dekoracji, jako element stroju) wykorzystywane były od czasów starożytnych w medycynie. Egipcjanie wierzyli, że wyciąg liści pomaga walczyć z chorobami i daje energię. Dziś wiemy, że substancje zawarte w liściach pomagają stabilizować ciśnienie krwi, wzmacniają odporność organizmu. Okazuje się, że goryczki zawarte w liściach i owocach (mają chronić je przed szkodnikami) mogą pomóc w walce z grzybami, bakteriami, pasożytami i wirusami. Wyciąg z liści stosowany był na przykład do walki z grypą i malarią. Ekstrakt jest często wykorzystywany w kosmetologii.
Liście oliwne w pierwszym tle, w dalszym, liczące 2000 lat drzewo w Czrnogórze
Lekarze, dietetycy, a także mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego zgadzają się co do tego, że oliwa jest produktem wybitnym. Oto lista korzyści, które uzyskacie używając oliwy codziennie:

Bogactwo tłuszczów nienasyconych
Ten rodzaj tłuszczu jest najbardziej korzystny dla naszego zdrowia. Cudownie wpływa na układ krążenia, jak również obniża poziom cholesterolu we krwi.

Kobiety w ciąży
Udowodniono, że częste spożywanie oliwy w trakcie ciąży i karmienia piersią, pomaga uchronić noworodka przed występowaniem alergii oraz związanej z nimi astmy oskrzelowej

Dla przewlekle chorych
Oliwa posiada właściwości przeciwzapalne. Jest polecana, jako składnik diety dla osób zmagających się z przewlekłymi chorobami, na przykład Alzheimerem, cukrzycą, stwardnieniem rozsianym.

Przeciwutleniacze
Oliwa zawiera mnóstwo antyoksydantów w postaci witaminy A i E. Ich przyjmowanie wspomaga organizm w walce z nowotworami, zakrzepami lub miażdżycą.

Na mocne kości
Oliwa zawiera witaminę D, która pomaga regulować gospodarkę wapnia w organizmie. Przyjmowanie oliwy pomoże nam cieszyć się zdrowymi kośćmi, a dzieci może uchronić przez krzywicą.

Na zdrową skórę i włosy
Oliwa jest doskonałym środkiem do pielęgnacji skóry. W związku z tym, że nie zawiera środków chemicznych, może być stosowana bez ograniczeń. Zawarta w niej witamina F nawilża skórę i przyspiesza regenerację naskórka. Oliwę stosuję się jako bazę do domowej roboty kosmetyków- kremów, masek i pilingów. Stosowanie tego środka zapobiega starzeniu się skóry. Ponadto oliwa zawiera naturalny filtr UV.

Mnie do oliwy nie trzeba przekonywać. Jej ceny nie są już tak wysokie, jak kiedyś i bez problemu dostanie dobrej jakości oliwę z pierwszego tłoczenia w lokalnym dyskoncie. Nie wspomnę nawet o doskonałym smaku oliwek, choć, trzeba przyznać, nie jest łatwo wybrać produkt smaczny i korzystny cenowo jednocześnie.

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz