Strony

czwartek, 25 lutego 2016

Zęby, czyli dbaj póki masz o co

Chyba znacie te stereotypowe przedstawienie babci i dziadka z zębami w szklance przy łóżku? No cóż, być może was to nie czeka, bo technologia dentystyczna poszła do przodu ale o zęby dbać musicie. 


Jesteśmy dziwnym narodem, nie ma co ukrywać, ale nasza wiedza na temat higieny jamy ustnej jest kwestią po prostu smutną. Badania przeprowadzone w 2014 roku wykazało, że 94% Polaków uważa, że zjedzenie jabłka zastępuje szczotkowanie uzębienia... Wyjaśnijmy to sobie od razu, nie tylko nie zastępuje, ale obecne w jabłku cukry i kwasy przyspieszają rozwój próchnicy. Te same Badania wykazały, że 25% Polaków myje zęby raz dziennie... Uwaga! Zęby powinny być myte co najmniej rano i wieczorem, w idealnym świecie zęby powinniśmy oczyszczać po każdym posiłku. Badania z 2013 roku wykazały natomiast, że 3,8 miliona obywateli naszego kraju w ogóle nie myło zębów, a 800 tysięcy nie posiadało nawet szczoteczki do zębów.
Hollywoodzki uśmiech sam się nie zrobi...
Polskie dzieci, cierpią za sprawą próchnicy częściej niż mali obywatele Wietnamu i Ugandy i niestety powodem są złe nawyki i brak opieki dentystycznej. Później jest już tylko gorzej. Ponad 99% dorosłych Polaków ma próchnice, średnio w 17 miejscach w jamie ustnej. Sprawa jest tak poważna, że przykuła nawet uwagi Najwyższej Izby Kontroli, która zajęła się poniewczasie tragicznymi skutkami likwidacji gabinetów dentystycznych w szkołach. Poniżej mała ściąga z zasad higieny otworu gębowego Homo Sapiens.
Ulubiony gadżet Polaków
Próchnica
To choroba bakteryjna. Tak to jest choroba. Działa to tak bakterie siedzą w naszej jamie ustnej i nie ma sposobu, by się ich na dobre pozbyć. Drobnoustroje o których mowa to najczęściej Streptococcus mutans, ich cechą charakterystyczną jest to, że lubią kwasowe środowisko. Żywią się oczywiście cukrami, nie tylko cukrami prostymi, jak te do słodzenia herbaty, również skrobią obecną na przykład w mące. Bakterie przetwarzają cukier na energię potrzebną im do swoich własnych celów, a w zamian produkują kwasy, które zmieniają PH w naszych ustach. To właśnie te kwasy są odpowiedzialne za niszczenie szkliwa i tkanki kostnej zębów. Okrutne prawda?

Szczoteczka do zębów
Przedmiot, który powinien być waszym ulubionym gadżetem. Tak naprawdę powinien być z wami zawsze i wszędzie. Najbardziej uniwersalne są oczywiście szczoteczki manualne, jednak do najskuteczniejszych należą szczoteczki elektryczne, czyszczące z większą skutecznością. Zęby myjemy minimum 2 razy dziennie, najlepiej jednak myć je po każdym posiłku, a między posiłkami pic tylko wodę (wiem, wiem, mało realna perspektywa). Bez spornie ostatnią rzeczą, którą powinniście zrobić przed położeniem się spać, jest właśnie wyszczotkowanie uzębienia.
Pasta do zębów
Wynalezienie tego produktu na prawdę zmieniło nasz świat na lepsze. Pasta musi zawierać fluor, który zapobiega powstawaniu próchnicy. Na rynku dostępne są również pasty z substancjami wspomagającymi odbudowę szkliwa, a nawet pozwalające na cofnięcie się zmian próchnicowych bez konieczności inwazyjnego leczenia.

Nić dentystyczna
Większość osób uważa, że to fanaberia, jednak warto poświęcić parę złotych na ten sprytny wynalazek. Dzięki nici dentystycznej dokładnie oczyścimy trudnodostępne przestrzenie.

Płyn do płukania jamy ustnej
Zmienia PH w ustach co bardzo przeszkadza bakteriom. Ponadto ma też działanie odkażające. Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej ma dodatkowe działanie czyszczące i chroniące szkliwo.


Przeglądy dentystyczne

Każdy dorosły i każde dziecko powinno przynajmniej raz na pół roku przejść kontrolę dentystyczną. Taka częstotliwość uchroni nas przed poważnymi zabiegami. Dlaczego? Ponieważ wcześnie zauważoną próchnicę, dentysta może usunąć bezinwazyjnie preparatami odbudowującymi szkliwo. Jeżeli naruszona zostanie tkanka zęba, a nie tylko szkliwo, na magiczne preparaty będzie już jednak za późni i nie obędzie się bez borowania. Dlatego lepiej chodzić częściej ale bezboleśnie!


I na koniec instruktarz jak myć zęby, okazuje się, nie jest to powszechnie posiadana umiejętność...

Take Care! Trzymajcie zęby w zdrowiu!
P. 

2 komentarze:

  1. Ja osobiście polecam zdecydowanie szczoteczki manualne i odpowiednie techniki szczotkowania zębów. Dobrym produktem są również szczoteczki soniczne oraz irygatory wodne, potocznie nazywane waterpikami, które znacznie lepiej czyszczą przestrzenie międzyzębowe nie uszkadzając przy tym dziąseł (co może powodować nić dentystyczna). ☺

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękujemy za przydatne informację :)

    OdpowiedzUsuń