Strony

czwartek, 11 lutego 2016

Koniec świata, czyli najpiękniejsza Portugalia


Dzisiaj czas na coś specjalnego... Miejsce, w którym
jeszcze nie byłem, ale mam szczery zamiar się pojawić.
Przedstawiam Portugalię i jej cudownych mieszkańców.


Kiedy oglądacie telewizję, czytacie gazetę, informacje o Portugalii nie pojawiają się zbyt często w agendzie wiadomości. Można by pomyśleć: kraj niewielki- 3,5 razy mniejszy niż Polska, niezbyt ludny- zaledwie 10,5 miliona mieszkańców, położony najdalej na południowy-zachódn jak tylko można w Europie i graniczący z zaledwie jednym państwem (Hiszpanią). Do tego Portugalczycy słyną ze swojego ultra wyluzowanego podejścia do życia wiec nie generują zbyt wielu newsów. Po prostu spokojny naród, żyjący w spokojnym kraju.
Portugalia, gdyby ktoś pytał
I tu pojawia się pytanie: kiedy to się stało?! W końcu Portugalczycy to najznamienitsi podróżnicy i odkrywcy w historii świata, a Portugalia to pierwsze państwo w historii, które zyskało status globalnego mocarstwa i co ciekawe zachowało ten tytuł najdłużej. Spójrzmy wiec na kraj z 600-letnia doświadczeniem w byciu imperium, którego wspólnota językowa zrzesza 250 milionów osób na całym świecie.
Pomnik ku czci Portugalskich odkrywców, żeby wymienić tylko Vasco da Gamę, Marco Polo i  Ferdynanda Magellana
choć portugalczycy wymienili by pewnie setkę wybitnych "odkrywców nowego świata"
Polacy i Portugalczycy znajdą wiele cech wspólnych:
-nasze państwa formowały się kolo 9 wieku naszej ery;
-oba narody zaciekle walczyły z muzułmańskimi najazdami;
-zloty wiek obu państw zbiegł się w czasie;
-oba państwa posiadały status supermocarstwa;
- a później na skutek intryg i nieszczęść kraje musiały walczyć o swój byt (na Portugalię czaili się Francuzi, Hiszpanie i Brytyjczycy)
-nasze języki brzmią bardzo podobnie (mimo ze są całkowicie rożne), to za sprawa głosek nosowych- wspólnych dla języka polskiego i portugalskiego
- i oni i my lubimy smutne piosenki i jazz (niech świadczy o tym popularny w Polsce a wywodzący się z Portugalii gatunek muzyki Fado)
- lubimy jeść dorsza (którego Portugalczycy poławiają daleko na północy)
-stolice- Warszawa i Lizbona uległy w swej historii całkowitej destrukcji, przez co trzeba je było zbudować od nowa

W Portugalii znajdziemy wszystko to co kochamy:

Wspaniały klimat:
Portugalia to tak naprawdę wąski pas ziemi wciśnięty miedzy Atlantyk i Hiszpanie, to również jeden z najdalej na południe wysuniętych krajów Europy, latem spodziewajcie się upałów okraszonych oceaniczną bryzą, a zimą spodziewajcie się znośnych temperatur sięgających nawet 20st. Ponadto do Portugalii nalezą dwie autonomiczne wspólnoty zamorskie- Madera i Azory, a to prawdziwe tropikalne raje w strefie subkontynentu afrykańskiego.
Madera, czy tylko mi wydaje się, że jest zbyt idealna, by być prawdziwa

Wspaniale zabytki:
jak przystali na kraj o takiej historii, Portugalia wypełniona jest bajecznymi wprost kościołami, pałacami, zamkami i klasztorami. Podobnie jak w przypadku Polski, był taki okres w dziejach Portugalii, gdzie złoto lało się wprost strumieniami, a możni fundowali na potęgę, co przyspieszyło powstanie charakterystycznego stylu w sztuce. Dla miłujących pielgrzymki, polecam przepiękne i jedno z największych na świcie sanktuariów maryjnych w Fatimie.
Sanktuarium w Fatimie

Wspaniałe Miasta:Portugalia nie jest najbardziej zurbanizowanym państwem w Europie. Sporo jej mieszkańców zamieszkuje urocze wsie i piękne miasteczka. Jednakże co najmniej dwie metropolie zasługują na naszą uwagę. Mowa tu oczywiści o Lizbonie i Porto.

Lizbona położona jest na południowym wybrzeżu. Miasto uległo prawie całkowitej destrukcji podczas kolosalnego trzęsienia ziemi w 1755 roku. W XIX wieku stolica została odbudowana, jednocześnie nadano jej zupełnie nowy, klasycystyczny charakter. Dzięki odgórnym wytycznym, większość budowli wzniesiono w z białego budulca i przykryto je czerwonymi dachami. Wąskie uliczki, olbrzymie atlantyckie bulwary i place stanowią o pięknie tego królewskiego miasta.
Lizbona- białe miasto

Porto uważane za najpiękniejsze miasto w kraju. Miasto pamięta jeszcze czasy Rzymskie, z tego okresu zachowała się jego dosyć niewyszukana nazwa, oznaczająca po prostu port. By się nie pogubić, Portugalczycy nazywają miasto O Porto- czyli Ten Port. Z każdym wiekiem staje się piękniejsze i potężniejsze. Malownicze usytuowanie nad deltą rzeki Douro i nad samym brzegiem oceanu przyciąga wrażliwych na piękno ludzi z całego świata.
Porto i jego najbardziej znane w świecie ujęcie

Wspaniały język
Nie dość, że Polacy uczą się go bez większych problemów, to jeszcze bywa on bardzo powszechny na świcie. Znajomość portugalskiego przyda się wam nie tylko w Lizbonie, ale również w Brazylii, czy Mozambiku. Wytwory kultury portugalskiej są prawdziwymi skarbami, autorzy, tacy jak Paulo Coelho, czy noblista Jose Saramago należą do moich ukochanych!

Co dziwne i ciekawe, leżąca w pewnym oddaleniu od reszty świata Kraj nie przyciąga takich tłumów turystów, jakich się spodziewamy. Warto poświęcić trochę czasu, opracować metodę dotarcia i na własnej skórze przekonać się, jak cudowna bywa Portugalia!

P.

1 komentarz:

  1. Jak będziesz szykował się do podróży to daj znać! Jadę!
    A. :)

    OdpowiedzUsuń