Fasolka na tostach |
Zastanawialiście się kiedyś, co Ukraińcy myślą o barszczu ukraińskim, Litwini o chłodniku litewskim, a Żydzi o śledziu po żydowsku? Do tego zestawu doliczam fasolę i jej mistyczne związki z Bretanią.
Polska nazwa sugeruje nam zagraniczne (czyli LEPSZE) pochodzenie, tego cokolwiek rustykalnego dania, będącego często punktem kulminacyjnym tankowania na stacji benzynowej.
Odmiany fasoli |
Naczynia do pieczenia fasoli |
Fasolka po bretońsku prosto z Polski |
Niezgodnie z polską nazwą, prawdziwą karierę fasolka zrobiła początkowo w Stanach, skąd już zapuszkowana trafiła do Wielkiej Brytanii. Jak warto dodać początkowo sprzedawano ją, jako drogocenny, zamorski rarytas. W związku z faktem, że jedzenie fasolki na tostach na śniadanie to nieodzowny (i dziwny) rytuał na wyspach, a poddani Jej Wysokości Elżbiety II (jak i pewnie ona sama) zajadają się fasolką na potęgę, niewiele brakowało, byśmy zamiast Fasolki po Bretońsku mieli Fasolkę po Brytyjsku.
Na szczęście zamiłowanie do dobrego smaku, skłoniło Polaków do przejęcia kulinarnych wzorców od Francuzów. Potrawy z duszonej fasoli stanowiły we Francji ważny element w chłopskim menu. Jako, że z Bretanii do Polski jest bliżej niż, na przykład z Carcassonne, jako żywo zaadoptowaliśmy Coco de Paimpol à la bretonne zamiast południowofrancuskiego Cassoulet.
Cassoulet, może i lepiej że do Carcassone tak daleko |
Cóż czas na przepis, czyli jak przygotować fasolkę po bretońsku dla leniwych:
Kup albo upoluj:
- dwie puszki fasoli w zalewie naturalnej
- 300g schabu z wieprza
- 10g wędzonego boczku albo kiełbasy
- dwie puszki siekanych pomidorów
- cebula czerwona
- 2 ząbki czosnku
- cukier brązowy
- sól, pieprz, majeranek ziele angielskie i liść laurowy
- pół szklanki bulionu z dwóch kostek
- łyżka musztardy
Cebulę z czosnkiem posiekaj drobno, a ładnie. Daj na patelnie gdzie smaż. Gdy szklista ci się wyda daj schabu i wędzonego co masz. Smaż to, by mięso nie zostało surowe przełóż w gar duży podlej bulionem, daj pomidorów, musztardy, cukru i przypraw wedle uznania. Duś to, jak mięso będzie prawie całkiem jadalne daj fasole z puszki, tylko uważaj aby jej nie rozgotować... mam nadzieję, że o niczym ważnym nie zapomniałem.
P.
Zamiast bulionu z kostek lepiej zrobić z warzyw i mięsa a zamiast fasoli z puszki użyć tej suchej, uprzednio ją namoczywszy.
OdpowiedzUsuńLepiej, lepiej... A co to znaczy "lepiej"? Są dobre buliony z kostek, również bio, a fasolka z puszek lub słoiczków jest już ugotowana i nie trzeba gotować jej ponad godzinę.
Usuń