Strony

wtorek, 22 września 2015

Młodzieżowa rewolucja, czyli Próby OgniaLubisz filmy młodzieżowe, szczególnie te o zabarwieniu S-F oparte na książkach młodych autorów? No cóż, zacznę od tego, że „młodzieżowość” filmów i powieści, które mam namyśli, zaczyna się i kończy na rysie głównych bohaterów- nastolatków. Niemniej łatka jest i nie każdy przełamał się, by zobaczyć / przeczytać, a warto*.

Otóż co mam na myśli, znacie te tytuły (jak zwykle odsyłam do linków- nieznane dzieła, trudne słowa itp, myślę, że każdy chcący się ubogaci jeżeli nie ma pojęcia o czym piszę):

-Igrzyska Śmierci
-Niezgoda
-Dawca Pamięci
-Wiezień Labiryntu?

Co je łączy

-są dystopiami
-są powieściami S-F
-umieszczono jest w postapokaliptycznych okolicznościach
-ich bohaterami są nastolatkowie
-są oparte na powieściach
-autorzy powieści mieli mniej niż 40 lat w momencie ich wydania (niekiedy ledwie 20)

Mam świadomość, że wielu z was, powyższe nie przekonuje. Chciałbym jednak jasno zaznaczyć, iż absolutnie polecam wszystkie powyższe pozycje. Nie dość, że nie są naiwne, nie są cukierkowe, a są dojrzałe, to bywają gorzkie i okrutne. Pomimo fantastycznego anturażu pozostają one zupełnie prawdziwe.

Dzisiaj wpis poświęcony jest filmowi : Wiezień Labiryntu- Próby Ognia. Film miał Polską premierę 18 września, a ja zaraz następnego dnia pobiegłem do kina.

Tak biegłem do kina

Zacznijmy od początku, Próby Ognia to druga część cyklu. Pierwsza: Wiezień Labiryntu, jest filmem tajemniczym i oryginalnym. Grupka nastoletnich chłopców (i jedna dziewczyna) budzi się kolejno pośrodku otoczonej olbrzymim murem strefy. Bramy strefy otwierają się regularnie każdego dnia o świcie i zamykają o zmierzchu. W czym problem? Za murem jakaś tytaniczna siła wybudowała nieprzebyty labirynt. Nikt, kto pozostał w nim po zamknięciu bram, nie przeżył.
Chłopcy próbując dociec zagadki labiryntu (specjalna grupa codziennie przemierza jego zakamarki próbując odnaleźć wyjście) i z konieczności budują izolowaną społeczność. Pełno w tym psychologii i napięcia, dzięki czemu film, dla mnie, zyskuje. Labirynt jest jednym wielkim sekretem, autorzy książki i scenariusza, przedstawiają nam kolejne tajemnice od pierwszej do niemal ostatniej sceny.

Bohaterowie filmu "Więzień Labiryntu"

 Film kończy się, a widz nadal nie wie o co chodzi (w takich momentach dociekliwi od razy łapią za książkę). Jak się domyślacie, sekrety odkrywane są stopniowo w drugiej części filmu. To prawda. Bohaterowie zostają rzuceni w świat tak inny, że ciężko uwierzyć, że to w dalszym ciągu ta sama opowieść.

Również i Próby Ognia trzymają w napięciu do ostatniej minuty. Nie ma tu słodkich romansów (typowa młodzieżówka à la zmierzch), nie ma szczęśliwych zbiegów okoliczności i nie ma szczęśliwego zakończenia (mogę to zdradzić bo to w końcu środkowa część trylogii). Jest tam pot, są łzy, śmierć i zdrada.

Postapokaliptyka w pełnej krasie
Jeżeli napięcia wam mało, to jeden z najbardziej zdumiewających obrazów świata po zagładzie. Widząc miasto pokroju Nowego Jorku zrujnowane i pogrążone w piaskach pustyni, dostaje się gęsiej skórki, nie ważne, czy kręci cię postapokaliptyka, czy nie.

Główny bohater obu filmów- Thomas grany przez Dylana O'Brien'a
Jeżeli nie przeszkadza ci, że bohaterowie mają jakieś 16-17 lat, że to thriller, że jest tam coś w rodzaju zombie- ten film, oraz jego pierwszą część powinieneś obejrzeć.

Powiem więcej, jeżeli chcesz mieć prawdziwą frajdę, najpierw przeczytaj, a później zabierz się za film.


*zaznaczam, że autor czyta książki dla nastolatków i jest całkowicie nieobiektywny w kwestiach związanych z jakością odtworzenia tych dzieł w filmach.P.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz