Czy życie w mieście napawa was lękiem? Słusznie! Miasta pełne są niebezpieczeństw: nieodpowiedzialnych kierowców, taksówkarzy, pijanych studentów, szczurów i … gołębi...
Gołąb, niby każdy wie co to jest i jak wygląda. Columba livia (z łaciny), czyli Gołąb Skalny, towarzyszy człowiekowi od momentu, w którym ten postanowił zamieszkać w jaskini (czyli dość dawno). Zarówno ludzie, jak i gołębie lubują się w solidnych konstrukcjach, dlatego budownictwo mieszkalne odpowiada, tak jednym, jak drugim.
Wiele osób nie zwraca uwagi na te opierzone stwory przypominające trochę kurczaki. Są jednak i tacy, którzy znajdują dziwną przyjemność w dokarmianiu tych szkodliwych mieszkańców miast.
Nie wierzycie, że te, łagodne z pozoru, istoty stanowią dla wielu realne zagrożenie?
Jeżeli czegoś nie jesteśmy w 100% pewni, najlepiej rozpisać za i przeciw w diagramie:
Co złego możemy się spodziewać po gołębiach:
-zanieczyszczają chodniki, budynki, samochody, fontanny i ludzi
-gruchają kiedy się tego najmniej spodziewasz
-są paskudne z wyglądu
-maja pióra
-gubią pióra
-są chyba liczebniejsze niż ludzie
-nie boją się ludzi i chętnie połasiłyby się na twój kawałek pizzy, jeżeli jesz na dworze
-latają
-są nosicielami pasożytów, wirusów, grzybów i bakterii
Co dobrego:
-bardzo się starałem ale niczego nie wymyśliłem
nieproszony gość, odporny na sugestię "wynoś się" |
Oczywiście względy estetyczne, względami estetycznymi, najgroźniejsze pozostaje to co niewidoczne gołym okiem.
Chlamydia |
- Ornitoza, czyli ciężka choroba płuc powodowana przez bakterię Chlamydia Psittaci. Zakażenie następuje po kontakcie z odchodami- uwaga- również pyłem pochodzącym z odchodów, jako że najczęściej infekcja następuje drogą wziewną. Ornitoza objawia się początkowo podobnie do grypy, bóle mięśni, dreszcze, bardzo wysoka gorączka, a dodatkowo suchy kaszel, krwotoki z nosa, plamy na twarzy i mdłości. Nieleczona antybiotykami prowadzi do śmierci nawet w 20% przypadków.
- Kryptokokoza, to choroba wywołana drożdżakami, czyli grzybami. Zakażenie, a jakże, na skutek wdychania pyłu powstałego z odchodów gołębi. Powoduje grzybice mózgu (!!!) i grzybice organów wewnętrznych. Może prowadzić do trwałych zmian neurologicznych (ślepota, zmiany psychiczne) lub zapaści wielonarządowej. Nieleczona powoduje śmierć nawet w 70% przypadków. Trudna w diagnozowaniu i leczeniu.
- Obrzeżek gołębi to wyjątkowo paskudny stwór z rodziny kleszczy. Jak nietrudno się domyślić
Obrzeżek Gołębi - Paradur gołębi... brzmi groźnie... i jest groźne. Choroba bakteryjna, przenoszona przez Obrzeżka gołębiego. Objawia się jak tyfus, czyli dur brzuszny, biegunką, wymiotami, skrajnym wyczerpaniem organizmu i zmęczeniem uniemożliwiającym podjęcie jakichkolwiek czynności.
- Piroplazmoza ptasia, choroba wywołana przez pierwotniaka. Podobna do od kleszczowej Babezjozy Objawami przypomina malarię i jak nietrudno się domyślić przenoszona jest przez gołębie.
Grzyby Drożdżycy Europejskiej |
Jak widać, karmienie gołębi należy uznać za objaw szaleństwa. Ponadto, dbajmy o to, by te ptaki nie zamieszkiwały po partyzancku w ludzkich siedzibach. Ważne jest uzbrajanie gzymsów i parapetów w specjalne kolce lub siatki oraz zagradzanie dostępu do nisz i strychów. Usuwając ślady bytności gołębi, zachowajmy najwyższe środki bezpieczeństwa (rękawice i maska). Gdy już uda nam się pozbyć tych niechcianych lokatorów z naszego strychu, pamiętajmy o konieczności przeprowadzenia dezynsekcji, co uchroni nas przed inwazją wygłodniałych obrzeżków.
I jeszcze apel: Rodzicu, jeżeli koniecznie chcesz szafować zdrowiem swojego dziecka, bezpieczniej będzie, jeżeli pozwolisz mu dokarmiać szczury, w końcu zachorowalność na Dżumę, nie jest wcale tak wielka.
kolce do samodzielnego montażu na parapecie |
I jeszcze apel: Rodzicu, jeżeli koniecznie chcesz szafować zdrowiem swojego dziecka, bezpieczniej będzie, jeżeli pozwolisz mu dokarmiać szczury, w końcu zachorowalność na Dżumę, nie jest wcale tak wielka.
P.
Ktoś tu ma jedną z odmian Ornitofobii :P zabawne
OdpowiedzUsuńprostuję, to tylko całkiem uzasadniony lęk przed chorobami :D (akceptuje inne rodzaje ptactwa) P.
Usuń